Костадинов разбърка историческата хронология: "Без 3 март нямаше да има 24 май"

24.07.2023 / 16:00 7

Кадър ФБ

Лидерът на "Възраждане" премести хронологично събитията в българската история.

"С предложението да се премахне 3 март като национален празник, ПП-ДБ за пореден път чертаят тежка разделителна линия в българското общество с цел настройване на едни българи срещу други", коментира лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов пред журналисти.

Според него "те са опасни за националната сигурност."

"Не си заслужава да коментираме каквото и да е било друго след това тяхно предложение, защото не знам какво ще е следващото. Може би да сменят българското знаме, защото в него има два цвята, които съответстват на руското знаме. Тези хора са опасни за националната сигурност. Тяхната цел е да предизвикат граждански сблъсъци в България", смята Костадинов, прададе България он ер.

"Какво искате да говорим кой е по-голям празник? Без 3 март нямаше да има България. Без 3 март нямаше да има 24 май, защото нямаше да има кой да го празнува. Искат да премахнат символа на българската свобода", каза още лидерът на "Възраждане".


Проверка на фактите?

Духовното освобождение на българите предшества политическото.

То е причина, а не следствие.

Въздигането на Кирил и Методий като равноапостоли и велики християнски учители става в България още с идването на техните ученици през 886 г. В епохата на византийско владичество българската държава изчезва от политическата карта на Европа, но остава „Държавата на духа“, по думите на акад. Дмитрий Лихачов.

Свидетелства за честването на празника са открити в арменския летопис от 1813 г., където се споменава за честване на 22 май 1813 г. в Шумен (Датата 22 май в този летопис може да се приеме, че е по т.н. нов стил – Григорианския календар).

Има сведения, че организатори на това честване през 1813 г. са гагаузи от Шумен.

В съвременната историография се смята, че за първи път в епохата на Възраждането на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий – създатели на глаголицата.

Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров – това е общият църковен празник на двамата светии.

Във възрожденските източници първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски. Денят на честването на двамата братя става най-яркия израз на националната идентичност, на българското преклонение пред образованието, науката и културата.

През 1857 г. празникът е почетен в българската църква „Свети Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски.

На следващата година този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“, а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.

Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом от 1860 г., в Скопие – 1862 г., във Варна – 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът е организиран от учителя Сава Филаретов.

По време на борбите за църковна независимост от началото на 19 век делото на Кирил и Методий е стимул за противопоставяне на гръцката Вселенска патриаршия. След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в 2 посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско, които са под юрисдикцията на Българската екзархия, той запазва функциите си и на демонстрация против османското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда. Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война.

Заповед на кумановския околийски управител Стоян Мишев от 21 май 1916 г. за отпразнуване на „народния празник „Св. св. Кирил и Методий“ на 24 май 1916 г., сряда

След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът се чества на 24 май по официалния държавен календар, а по църковния литургичен календар този ден е на дата 11 май. През 1968 г. Българската православна църква, вече със статут на патриаршия, въвежда като литургичен календар т.нар. Новоюлиански календар, чрез който се премахва грешката на стария Юлиански календар. Така денят на Кирил и Методий се почита от църквата на 11 май по църковния календар. Но поради вече установената гражданска традиция светското, гражданското и държавно честване остава на (24 май). За официален празник на Народна република България 24 май е обявен с решение на Деветото народно събрание на 30 март 1990 г., а от 15 ноември 1990 г. е официален празник на Република България (когато Народна република България е преименувана на Република България).

В другите православни държави паметта на братята се е отбелязвала единствено поотделно, на св. Кирил – на 14 февруари, а на св. Методий – на 6 април (дните на тяхната смърт). Всеруският Синод по повод празнуването 1000-годишнината на Моравската мисия на Кирил и Методий взема следното решение: „За спомен на хилядолетието, откакто първоначално бе осветен нашият бащин език чрез Евангелието и Христовата вяра, да се установи ежегодно, започвайки от тази 1863 г. 11 май като църковен празник на преподобните Кирил и Методий!“ След това празникът се чества и в други православни славяноезични страни.

Празникът на Кирил и Методий се отбелязва през Възраждането и сред имигрантите в Румъния и Русия, сред българските студенти в чужбина, сред българите, заточени в Диарбекир.

През 1856 г. Йоаким Груев предлага денят на Кирил и Методий да бъде отбелязван като празник на българските ученици.

На 9 декември 2020 г. празникът е официално преименуван след гласуване в Народното събрание от „Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост“ на настоящото „Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност“.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
2
ас (преди 10 месеца)
Рейтинг: 152048 | Одобрение: 23908
ето как за поредн път тези които уж "проверяват фактите" лъжат хората. "Духовното освобождение на българите предшества политическото." каква е тая глупост духовно освобеждени???? роба си е роб вижте в коитай колко духосвно са овободени хората стига да слушат режима иначе ще ходат пеш. а циричките и коне вие осъзнвате ли че ако не беше 3-ти март нямаше да сте родени? сега като сме челен на ес и нато никой не ни зачита за държава а я си представете ако още бяхме под турско робсто? сега вероятно щяхме да сме като кюрдите обявени за терористична организация и избивани законо според нато ес и оон. и цифричките 24-ти случайно избрана дата за разлика от 3-ти. покажи ми един сериозен источник който да докаже че точно на 24-ти е създадена азбуката или нещо подобно? или е внесена от путин както твърдиш???
1
5
1234567 (преди 10 месеца)
Рейтинг: 1720 | Одобрение: -885
върнете и 9 септември че да може да си пуснем отпуск от 6 ти до 25 и целия месец да не работим, и без това нищоправенето е традиционна ценност и национален признак
6
1
хабиби (преди 10 месеца)
Рейтинг: 8475 | Одобрение: 1990
Само да питам кокошките от Петел: ако нямаше 3-ти Март и нямаше България, кой щеше да празнува 24 Май? Турците ли? Щото Българи нямаше да има. Значи Турци
1
7
1234567 (преди 10 месеца)
Рейтинг: 1720 | Одобрение: -885
Ако не беше 24 май нямаше да има 3 март. Никаква връзка няма между 3 март и 24 май, защото 24 май се е празнувал век преди 3 март. Ако нямаше кой да напише азбуката и Русия нямаше да я има. Щяха да пишат на някакви йероглифи монголски.
9
1
kris (преди 10 месеца)
Рейтинг: 347733 | Одобрение: 56653
Не ги е разбъркал....3 март ознаменува възкръсването на България и нов живот излязал от пепелта на турското робство....Едно ново начало и нови надежди за българите....! Няма как да се празнува 24 май по потури с наведена на дръвника глава....! Тия мекерета и долни предатели които не го разбират това ще горят в АДА.....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
1
8
1234567 (преди 10 месеца)
Рейтинг: 1720 | Одобрение: -885
пак лъже за да изкара че дължим езика и азбуката си на спонсора си Путин
1
7
Ко? Не! (преди 10 месеца)
Рейтинг: 14573 | Одобрение: -1462
А без Възраждане, България щеше да има по-високо средно IQ

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама