Мая Манолова за новите проекти за горене на боклук в Девня: Да се забрани вноса на боклук и горенето му в населените места

25.10.2022 / 13:45 10

„Служебният министър на здравеопазването да възстанови Наредбата за санитарните отстояния на замърсяващи промишлени предприятия до населените места, която беше отменена още от правителството на Бойко Борисов през 2011г.“
За това призова лидерът на гражданската платформа Изправи се.БГ Мая Манолова във Варна по повод проектите за изграждане на 4 нови инсталации за горене на боклук в областта.
Г-жа Манолова и членове на гражданската платформа се включиха в обсъждането на намерението на Солвей соди за изграждане на нова голяма инсталация за изгаряне на RDF от отпадъци в Девня, обл. Варна, което се проведе в кв. Повеляново снощи, за да изразят мнението си против вноса и изгарянето на отпадъци в и около населените места в България.
Останалите обществено известни проекти за нови инсталации за горене на боклук в Девня редом с нова инсталация в Девня цимент, проектът за нови мощности към инсинератора в Девня и предложения завод за горене на боклук в с. Падина.
„Не сме против да въведат екологично чисти технологии, които да спестят въглеродни емисии в атмосферата, но точно изгарянето на отпадъци не е решението, щадящо околната среда.“ – подчерта Мая Манолова, като допълни, че инсталацията, която Солвей соди планират да изградят е с капацитет от 350 хил. тона RDF от отпадъци годишно, което е два пъти по-мащабен проект от намерението на кмета на София за завод за горене на боклук там.
Цялата област Варна произвежда под 70 хил. тона РДФ на година, отделно циментовия завод внася още 60 хил. тона на година. Т.е. няма свободна местна суровина. На практика всичко, което ще се гори от нови инсталации ще е внос.
„Защо не си горят боклука в Италия или Великобритания щом е толкова екологично чисто, калорично и безпроблемно горенето на боклук, а го пращат да го горим в България“ – попита реторично Манолова.
Тя се противопостави на намерението от компанията да проучат възможността за изгаряне директно на смесен битов отпадък с код 19 12 12, чийто внос у нас е забранен.
Лидерът на Изправи се.БГ подчерта, че инсталации за горене на боклук в градовете е технология от миналото и съвременните технологии са свързани с използване на зелен водород, улавяне на въглеродни емисии, дори употребата на природен газ е по-добра алтернатива.

„Коалицията, която избра Вежди Рашидов е реваншът на статуквото срещу опитите за промяна. Но и коалицията, която стои срещу това не е коалицията на промяната, а е коалицията на войната“ – заяви Манолова по повод избора на председател на Народното събрание и възможностите за следващо управление. Според лидера на Изправи се.БГ Корнелия Нинова е готова да участва във всяка от тези коалиции, която би ѝ гарантирала участие във властта, да трудоустрои апарата си и да се задържи начело на нейната партия.
„Правителство, избрано от коалицията, която избра Вежди Рашидов ще е пагубно за България“ беше категорична Мая Манолова, защото по думите ѝ това е предателство към вота и на малкото избиратели, които отидоха да гласуват този месец.
Манолова подчерта, че парламентарните партии се интересуват единствено как да си осигурят служебен аванс на служебните избори като Нинова още първия ден на парламента внесе промени в Изборния кодекс за връщане на хартиените бюлетини. А ГЕРБ вместо да изпълнят обещанието си за таван на цената на бензина и дизела предлагат повишаване на данъците и митата върху руския петрол, което може да е справедливо, но не е решението на проблемите на българските граждани. От Демократична България предлагат промени в търговския закон и разбира се темата за Украйна обратно в парламента.
По думите на Манолова през това време грижата за обикновените хора липса. Тя призова отново за таван на цената на бензина и дизела до 2,50лв, драстично повишаване на доходите с минимална заплата равна на издръжката на живот – поне 1260лв, повишаване на заплатите в публичния сектор, преизчисляване на пенсиите, които отново бяха измамени. От гражданската платформа поискаха още таван на цените на основни хранителни стоки
Мая Манолова поздрави Кабинета за решението да се откажат от въвеждане на две цени за електроенергията, които иха увеличили значително цената на тока за гражданите. Вместо това тя настоя цялото вътрешно потребление у нас да премине на регулирания пазар като на борсата за ток да се търгува с огромните печалби единствено електричеството за износ.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
5
0
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
В гледната ти точка липсва нюанса да не се изгарят определен вид отпадъци. Също така не мога да се съглася, че откриването на 20, 30, 50 работни места е аргумент. И нито индустрията ще се засили. От другата страна на везната са живота и здравето на хиляди хора. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
0
0
Ко? Не! (преди 1 годинa)
Рейтинг: 13911 | Одобрение: -1454
Добре съгласен съм с доста от вашите аргументи, НО! Нека погледнем казуса и от друга гледна точка. Предполагам всеки един от нас а и в България иска да имаме силна икономика и разбира се силна индустрия без която това е почти невъзможно. в случая инвеститора предага да изгради инсталация като тази на стойност 200-300 милиона евро и това ще открие множество работни места. Тази инсталация ще замени старата, чието гориво са въглища и по този начин ще се намалят вредните емисии между 3 и 4 пъти! и въпреки това много хора недоволстват. Другия вариант е забраняваме на инвеститора да строи тази инсталация, дишаме си повечето емисии, няма нови работни места или инвеститора поради плащането на 3-4 пъти повече квоти за емисии не може да произвежда продукция на конкурентна цена за световния пазар и просто приключва тук и завода затваря. Вие избирате....
11
1
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
kris  Е, с коментара си и аз това го подканвам - да си зададе въпроса ЗАЩО западняците не си горят отпадъците. 😏 Имам приятел, французин, който има завод /във Франция/ за преработка на отпадъци. И с него съм си говорил по темата. Човекът в прав текст си казва, че му е доста по-рентабилно да натовари определени отпадъци на кораб и да ги изпрати някъде си. При това, казва - "държавата ми плаща за да ги разкарам". P. S. Ако някой от коментиращите има желанието и му е любопитно, нека направи следното: През деня, по някое време, да отвори в интернет в реално време измервателните и да провери чистотата на въздуха в районите на ТЕЦ-вете. И да запише данните на лист. Същата проверка да направи часове по-късно - късно вечерта или през ноща. И оново да запише данните, и ги наложи с дневните. 🙂 Тази процедура да я повтори няколко дни в седмицата, а може и през цялата седмица. Все веднъж ще ги хване кога на юруш горят през ноща. През деня не. Само вечер късно или през ноща - пещите думкат на макс! Аз съм го правил преди време. Една нощ такива показатели имаше до Варна и Стара Загора, че направо вдигаш кръвно от нерви и тая свинщина. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
4
1
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 340558 | Одобрение: 54738
Eто още по темата….Една модерна инсталация за изгаряне на отпадъци намалява обема с 95-97%, унищожава микроорганизмите и се получава евтина топлинна енергия....Температурата на изгаряне е повече от 1200 градуса със специални добавки за пълно изгаряне и разполага със система за почистване на пушека.....Дотук добре, но нашата система не е такава и няма гаранции, че боклукът е от твърди битови, или промишлени отпадъци.....Пакетите по всяка вероятност съдържат и токсични, медицински заразни и биоорганични отпадъци, които отравят атмосферата.....Ко Не да си зададе въпроса ЗАЩО западняците не си горят отпадъците и след като нашите момчета, които не живеят тука на драго сърце го правят, ЗАЩО не построят една такава инсталация в София, която тъкмо ще им помогне да решат въпроса с топлото на столицата.....??
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
11
2
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Ко? Не!  Не го е решил Серж, а си е така - от комина на такова едно съоръжение задължително излиза отрова! По простата причина, че западноевропейските страни не преработват токсични отпадъци. А ги изпращат в държави като нашата - с корумпирани и васални правителства. В тези държави в които са изпратени - отпадъците се изгарят. Това са няколко държави от източна Европа, няколко от Азия и доста от Африка. 🙂 Това е грозната истина. Запознай се подробно как стоят нещата с отпадъците в развитите страни, в каква посока поемат и какво се случва с тях. Да вземем Африка - там е Адът на Земята. В Гана например, в крайните квартали на столицата Акра, средната продължителност на живота е около 35 г. - резултат от изгарянето на отпадъци. И далеч не е само в Гана. В 1/3 от Африка е така. Така функционира света през 21 век - за да живее дълго и добре един на Запад - друг нейде по света трябва да мре. 🤷‍♂️ Няма технология която да чисти от токсичните отпадъци при изгаряне. Има филтриращи системи които чистят определен вид емисии. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
2
6
Марио (преди 1 годинa)
Рейтинг: 18668 | Одобрение: 3588
Евросаюза нали не даваше !?:unsure:
2
1
уйчо (преди 1 годинa)
Рейтинг: 90964 | Одобрение: 739
Абе тука по-умни ли има от шведите например, които утилизират 99 % от отпадъците и купуват от простите си съседи?
2
0
cron1 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 80888 | Одобрение: -8732
Ко? Не!, в БГ за жалост не се спазват никакви протоколи, затова съм сигурен, че ОТ КОМИНИТЕ ЩЕ БЪЛВА ЧИСТА ОТРОВА!:'(
Марио Кроненберг
3
4
Ко? Не! (преди 1 годинa)
Рейтинг: 13911 | Одобрение: -1454
Серж, а защо реши, че от комина на такова едно съоръжение задължително излиза отрова? Живеем в 21-ви век и по света са измислени решения за какви ли не проблеми, включително и как да не се отделят вредни вещества при такъв род процеси. Би било по-добре инвеститора да си предложи съответната документация как е решил тези проблеми и органите да преценят внимателно дали има някакъв риск или не и едва тогава ти и аз да си изкажем мнението по въпроса след като имаме някаква информация. Иначе просто така тука може да си дрънкаме лаф да става (както между впрочем прави и Мая Манолова, която само вдига аларма без хабер да си има за какво иде реч, или пък зад това стоят съвсем други мотиви....).
5
3
Серж (преди 1 годинa)
Рейтинг: 162850 | Одобрение: 31940
А не трябва ли затова да бъдат питани и гражданите на Варна и областта? Защото вятърът духа в различни посоки...И защо още не сме на улицата??? И да им "обясним" на тези, които сключват подобни "сделки", че НИЕ решаваме, дали нашите деца и внуци ще дишат отровите от изгорелите европейски отпадъци! ГнявГнявГняв

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама