Механик посочи срока за смяна на маслото в скоростната кутия

21.05.2025 / 22:00 13

Пиксабей

Трансмисионното масло играе ключова роля за осигуряване на правилната работа на скоростната кутия. Намалява триенето между компонентите, предпазва от износване, охлажда механизмите, предпазва от корозия и изпълнява други функции в зависимост от вида на трансмисията. С течение на времето обаче, както всички течности в автомобила, трансмисионното масло губи свойствата си, което може да доведе до преждевременни повреди и скъпи ремонти, предаде automedia.investor.bg.

Експерти от популярна верига автосервизи посочиха защо е важно редовно да се сменя течността в скоростната кутия и колко често трябва да се прави това в зависимост от нейния тип. На първо място при смяна на течността в скоростната кутия е важно да се вземат предвид и да се спазват разпоредбите на производителя.

Ако автомобилът е оборудван с вариатор (CVT), тогава по правило работната течност в него трябва да се сменя на всеки 30 000-40 000 км. При автоматичните трансмисии средният интервал за смяна на маслото е 40 000-50 000 км, а при механичните скоростни кутии това трябва да се прави на 60 000-80 000 км.

Въз основа на разпоредбите на производителя трябва да изберете пълна или частична подмяна на течността в скоростната кутия. Сервизите, които държат на реномето си, насърчават своите клиентите да не се страхуват да направят пълна подмяна, ако такава процедура е препоръчана от производителя. В някои скоростни кутии е възможно да се смени трансмисионното масло по метода на изместване, тоест да се изхвърли старата течност от системата.

Скоростните кутии, които са оборудвани с филтърни елементи, изискват задължителна подмяна на тези филтри. Запушените филтри причиняват „гладуване“ на маслените помпи, което води до ускорено износване на скоростната кутия. Освен това това важи за абсолютно всички видове скоростни кутии.

Често собствениците на автомобили се обръщат към сервизен център за смяна на маслото в скоростната кутия само когато вече възникнат проблеми - вибрации, удари, външни шумове или грешки на таблото. Такива ситуации обикновено са резултат от прекомерен пробег на маслото и неспазване на сервизните интервали. В резултат на това скоростната кутия се поврежда.

В такива случаи смяната на маслото не решава проблема, а понякога дори може да влоши състоянието на агрегата. За да избегнете подобни проблеми, е важно стриктно да се придържате към препоръчаните правила за подмяна на течността в скоростната кутия. Редовната поддръжка на скоростната кутия ще спомогне за поддържането на нейната функционалност и ще удължи живота й без сериозни повреди.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
3
robotron2000 (преди 6 месеца)
Рейтинг: 53209 | Одобрение: 1964
КЖК не съм виждал сериозен локомотив който да е с нещо различно от електромеханично завиждане тип дизел генератор -> тягови двигатели.  А из маневрениет локомотичета, там има всякакви такива ненормалност, като хидромотори примерно! което си е извращение, ама той е направен да се движи с макс 40 километра, която е максималната разрешена скорост за маневри. :pouty:
0
0
kjk (преди 6 месеца)
Рейтинг: 159712 | Одобрение: 17562
При локомотивите предавките са няколко вида,електрическа с два подвида, хидравличната също са няколко вида хидромеханична ,хидравлична двустепенна ,хидравлична тристепенна, има и хидростатична!!! Всичките са автоматични и ползват различни масла ЕР80,ЕП90,МХП30 и М10Е,М16Е,от много гъсти до рядки като олио!!! Преди имаше и МF 125!!!
0
0
robotron2000 (преди 6 месеца)
Рейтинг: 53209 | Одобрение: 1964
Имайте предвид две неща ако някой тръгне да сменя маслото! първо работете с масла само одобрени от производителят, не разни заменки маменки и подобни простотии! на повечето вече кутии филтрите за финно пречистване, са вградени вече вътре, и замяната им е невъзможна без разглобяване на кутията! какъв е смисълът да смените ново масло и да оставите замърсеният филтър :blink: другото което е опасно при смяна, новото масло има миещи добавки, след 5000-1000  ще размие цялата мръсотия от кутията и ще я наблъска някъде! говоря за стандартните автомати.
2
0
kris (преди 6 месеца)
Рейтинг: 541489 | Одобрение: 101459
Наистина настана объркване и при мене е защото съм свикнал да наричам трансмисионна течност, а не масло....Поне така е в Щатите, а не прочетах статията.....Трансмисионният флуид  се сменя на различни интервали за различните марки коли и е посочено в указанията на производителя, както и препоръчания флуид....Може да е след 50 000 км, или 200 000 за Хонда.....Във всички случаи обаче смяна се препоръчва, заради металните стружки в автоматичната трансмисия и по доброто превключване....kjk, това масло Q8 нещо не ми хареса когато ми го смениха в Русе, като си купих Пасат-2 преди доста години....А маслообирачите на Мицубишитата имат лоша слава.....Маслото бързо почернява и се харчи повече от нормалното, според статистиката и опита в САЩ....Старата кола на жена ми харчеше, на приятели също и им сложихме добавката В-2 на Бардал и харченето на масло приключи....Ако искаш пробвай, но и сменяй на 10 000 км.....Двигателят ще ти каже – Благодаря !!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
2
1
robotron2000 (преди 6 месеца)
Рейтинг: 53209 | Одобрение: 1964
пиши на кирилица. ще ми обясняваш! ако тая седмица си сменил 3 масла на автоматични кутии, и два съединителя и си разглобил два дизелови двигателя! тогава мога и да те взема на сериозно.
0
3
Пиша на кирилица (преди 6 месеца)
Рейтинг: 15569 | Одобрение: -791
Пълна манджа с грозде ви са коментарите. Хората са ви написали статия за трансмисионно масло вие коментирате пикаещи дюзи на дизели. А и аз да ви обясня. Ако ще минавате 100 000 и ще махате колята нищо не пипате на трансмисията, ако ще я карате повече сменяйте частично на 50-60 000. или напълно про над 100 000 обаче литрите на тия кутии са много и маслата скъпи. Пък за двигателното мясло да ви обясня. За дизелите след 6000 км. се сгъстява заради саждите, а на бензиновите след 15 000 се разрежда заради бензина. Ай със здраве и няма да ми противоречите.
Светлината колкото и да бърза когато пристигне заварва тъмнината.
0
0
kjk (преди 6 месеца)
Рейтинг: 159712 | Одобрение: 17562
Двигателя на моята събира 3,2 л с филтъра,Като всема една туба 4 л Q8 10W40 с доливане 1-2 пъти докато свърши в тубата и после падне до мин на щеката минавам 16000 км и го сменям,ако е друга марка маслото не мога да изкарам толкова!!!;)Намусен:dizzy: Двигателя е 4G13 mitsubihi  !!!;)УсмивкаНамусен 
2
0
kris (преди 6 месеца)
Рейтинг: 541489 | Одобрение: 101459
Състезавал съм се и знам доста и за гумите и за маслата, защото са гаранция за успех и живота в края на краищата...В САЩ рециклираните масла са евтини, на тях пише какви са и се сменят на 2 000 мили....На магазина можеш да купиш Кастрол и Мобил с гаранция на прехода от 25 000 мили, но за състезателите се даваха други, много по-качествени масла, но с по-къс преход.....Преходът зависи от добавките и технологията....Тия масла които пълнят уж за качествени в Булгаристан са рециклирани, евтини и боклук....А че в дилъра на Мазда са казали, че маслото не се сменя е чиста подигравка.....няма такива филми дори и в Холивууд....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
2
0
robotron2000 (преди 6 месеца)
Рейтинг: 53209 | Одобрение: 1964
Аз пратих в сервиз официален на пежо Варна един клиент с тракаща пикаеща дюза! колата се чуваше от три километра, като идва, да му я подменят! от там му казаха че съм бил глух и нищо не съм разбирал от дизели! съгласих се карай така. Така че и ти се съгласи карай така. само ми обяснете как така маслото държало 5 години във варели! и 30 години в колата! там се подновява ли се, масажира ли се и му става гот.  имай предвид че ако си със СВТ кутия и не знаят калъфите какво се слага по добре да не го бутат! че е от 40-80 лева литърат 8-)
0
0
vladimir (преди 6 месеца)
Рейтинг: 3352 | Одобрение: 702
На 50 000 км.,исках да сменя маслото,в сервиза на Мазда казаха че не се сменя.
3
1
robotron2000 (преди 6 месеца)
Рейтинг: 53209 | Одобрение: 1964
Крис и си прав и не си прав! реално в света само 2 фирми произвеждат фактически маслата, те са по разни спецификации, европейската ISO и американската API всичко отива във пакетажните предприятия, (където тургат етикетите и вдигат цената) във влакови варели дето пише само спецификацията на маслото по АПИ примерно 10W40  8-)  Забелязал съм на някой бутилки като стоят по дълго време се утаява една черна утайка на дъното, не е много обаче е учудващо! дали не са някакви пререфенирани (рециклирани масла) или е част от химията (адитивите) които са ръгнали вътре.
3
0
kris (преди 6 месеца)
Рейтинг: 541489 | Одобрение: 101459
Много от маслата в Булгаристан са менте.....Пълнят в "оригинални" кутии някакво си там евтино масло и се чудиш после какво става....Моето го купувам от чужбина с гарантирано качество....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
3
1
robotron2000 (преди 6 месеца)
Рейтинг: 53209 | Одобрение: 1964
Там всичко е ала бала портокала с тези масла. когато говорим за кутии първо трябва да изясним каква е кутията, има пълни автомати с хидравличен АТФ има полуавтомати с GL-нещо си масло, има кутии с два вида масла, има СВТ кутии, всеки вид си има тяхно си масло, и има различни процедури за смяна.. При нормални условия синтетичните масла изкарват два ремонта на двигателят. пс моето го смених на 300К (12 литра Декстрон 2) беше станало като катран черно! Най интересното е че на БМВ то пише на лепенка Лайфтайм (демек не се сменя) а производителят на масло казва до 5 години може да се държи във варела, после не става. въпросът ми е, на БМВ то толкова ли е лайфтайма 5 години! Нинджа:woot::wassat: а иначе ДЖи- ЕМ (производителят на кутията ) казва на 60 хиляди мили се подменя. на кой да вярваш

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама