Меркел към Скопие и София: Помирете се

10.11.2020 / 18:08 5

Снимка Булфото, архив

Македонския премиер Зоран Заев участва в срещата на върха от инициативата Берлински процес, която има за цел да подготви разширяването на Европейския съюз, пише mediapool.bg. "Без пробив." - Така може да се обобщи визитата му у нас във вторник. 


Основната му цел обаче бе да се опита да вдигне българската блокада за придвижването на Скопие към Европейския съюз, В публичната част на форума, който се състоя по видеоконферентна връзка, отношенията София-Скопие не бяха основна тема, както и се очакваше. Така и не стана ясно дали Заев се е срещнал с Борисов, както се очакваше, което е ясен сигнал, че няма изход от задънената улица.

На общ брифинг с Борисов и Заев канцлерът Ангела Меркел призова за разбирателство в региона. Меркел не коментира по същество отношенията между Скопие и София, но каза, че Берлинският процес спомага за помирението между страните, преодоляването на историческото напрежение и наследството на миналото.
"Всичко най-добро и да се разбирате помежду си – не забравяйте това, много е важно", каза
Меркел във видеоконферентна връзка.
"Берлинският процес е свързан с преодоляване на различията и на наследството от
миналото. Надявам се, че този процес ще продължи“, добави тя.
Германското председателство на ЕС, което изтича в края на годината, е твърдо решено да
предвижи процеса по разширяването напред.

Засега България обаче отказва да одобри преговорната рамка на Република Северна
Македония, която ще се разглежда на заседанието на Съвета "Общи въпроси" на 17 ноември, тъй като българските изисквания към Скопие не са отразени в нея. Скопие пък напрактика блокира преговорите с България и отказва да се съобрази с българските резерви.

Македонският премиер каза в София, че има "обновен импулс и очевидна политическа
подкрепа за процеса на разширяване и за провеждането на преговорите за присъединяване".
Трябва да се възползваме от тази възможност за доброто на всички граждани, добави той. Борисов от своя страна потвърди ангажимента на София към разширяването на ЕС, но не коментира споровете със Скопие. В рамките на форума лидерите нa страните от Западните Балкани в онлайн връзка подписаха Декларация относно Общия регионален пазар и Декларация относно Зеления дневен ред. 

Външната министърка Екатерина Захариева от своя страна призова Северна Македония да не се осланя на това, че Германия ще окаже натиск на България да отстъпи и да даде зелена светлина за преговорите на Скопие с ЕС.
"И нашият премиер има добри отношения с канцлера Меркел, и въобще отношенията с
Германия са много добри", каза Захариева пред БНТ.
"Ние имаме забележки не само по отношение на текста за историята. Ние имаме забележки по отношение на напредъка по инфраструктурните проекти, по Коридор №8. В следващата рамка за финансиране на ЕС те не са подали нито един инфраструктурен проект в посока изток - запад. А това е връзката с България. Днес ще ги попитам кога те ще свикат междуправителствената комисия за наблюдението за изпълнението на договора", каза Захариева.

"Нека се опитаме да се фокусираме заедно как да наваксаме това, което пропуснахме
година и половина, декларирайки и завявайки какво няма да изпълняват, каква била България, какви били нашите претенции. Нека да се върнем към изпълнението на договора и нека да се върнем към добросъседския тон",добави тя.

Повече от година и половина настояваме за по-интензивно изпълнение на договора за
добросъседство със Скопие. По наша оценка единствено в частта за туризъм имаше
постигнат напредък, т.е. виждаме увеличение на туристопотока в двете страни. Това,
обаче, съвсем не е достатъчно, каза Захариева.

София и Скопие взаимно се обвиняват в неизпълнение на подписания през 2017 година
Договор за добросъседство. Скопие твърди, че София не си спазва ангажимента да работи за присъединяването му към ЕС, а България не вижда разрешаване на спорните исторически въпроси и прекратяване на езика на омраза.
БАН подкепи правителството На този фон Българската академия на науките (БАН) подкрепи правителството за неговото решение България да не приема предлаганата рамка за преговори между ЕС и Северна Македония.

От ръководството на Академията заявиха, че БАН ще отстоява с научни средства историческата истина за миналото на "историко-географската област Македония", включително българската народностна и културна принадлежност на мнозинството от нейните жители.

Борисов от своя страна каза на брифинг с Меркел и Заев, че има много символика в
съвместното домакинство на България и Република Северна Македония на Берлинския процес, което е "потвърждение за категоричната ни ангажираност за развитието на региона".
"Ние бяхме убедени, че подобен ход е естествено продължение на постигнатото по време на българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. и в същото време - 15 години сред Срещата на върха на ЕС-Западни Балкани в Солун, България върна обратно в дневния ред на ЕС темата за европейската перспектива на региона", отбеляза Борисов.

Премиерът посочи, че като съвместен домакин на Берлинския процес България е водена от желанието си да подпомогне държавите от региона по пътя на тяхната европейска интеграция, както и за укрепването на добросъседските отношения.

В рамките на форума лидерите нa страните от Западните Балкани в онлайн връзка подписаха декларация относно Общия регионален пазар и декларация за Зеления дневен ред. Борисов допълни, че всички страни членки на ЕС са се съгласили през 2050 г. да постигнат нулеви въглеродни емисии, но подписването на тази декларация за Зелен дневен ред за страните на Западните Балкани е добре, защото ще се постигне и реална конкуренция.

Целта на другата декларация за Общ регионален пазар е да може това около 20-милионно население да бъде с много по-високи доходи и да се задържи да живее в този регион. Берлинският процес за Западните Балкани е политико-дипломатическа инициатива, лансирана лично от канцлера на Германия Ангела Меркел през август 2014 г. Участници в процеса са страните от Западните Балкани – Албания, Сърбия, Република Северна Македония, Босна и Херцеговина, Черна гора, и Косово, както и държавите – Германия, Австрия, Франция, Италия, Хърватия, Словения, Великобритания, Полша, Гърция и България. 

Замисълът на Берлинския процес е да допълва и подпомага процеса на европейска интеграция на страните от Западните Балкани.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
5
0
kris (преди 3 години)
Рейтинг: 340176 | Одобрение: 54626
Дъртата крава пак се изпика на плоския камък.....Когато хан Кубер, син на Кубрат от рода Дуло създава там държава, германците са срали под дърветата и са се забърсвали с трева.....Да си гледа арабухенската държава, да не се меси на Балканите и да чуе Уйчо кво и говори за бирата.....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
2
0
бачо Кольо (преди 3 години)
Рейтинг: 16669 | Одобрение: 4639
Ей още утре тиквуна ще им целуне гъзовете на макетата-само гледайте!
Колкото повече,толкова повече!
3
0
MrBean (преди 3 години)
Рейтинг: 134880 | Одобрение: -1925
Коминтерна постанови! Дъртата комунистка съсипа европа.
4
1
уйчо (преди 3 години)
Рейтинг: 90763 | Одобрение: 703
Майне либе Танте, не може нация, която се напива с бира да дава акъл на нация, която изтрезнява с бира.
4
0
Мракобес (преди 3 години)
Рейтинг: 48588 | Одобрение: -947
И  на Гърците ли така го каза?А? Там що мълчите като гъзове? Вие с Французите не сте спирали да се ритате по кокалчетата и с англичаните. НАмерил кой да ни дава акъл!
МУТРИ ВЪН! Девиз на ГЕРБ: Крадене! Крадене! Крадене! Това са троловете в политиката!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама