На 24 юли почитаме Св. великомъченица Христина

24.07.2022 / 07:42 3

снимка: Булфото

На 24 юли имен ден празнуват Христина, Христин, Кристина, Кристин, Кристиян

Христина

• Христина е гръцко име, което означава помазана.


 

Значение на буквите в името

Х 

залагат в живота на своите собствени сили, желание да спечелят престиж, тенденция да бъдат независими в живота, чувствителност към оценки, които дават за тях околните.

Р

способност да не бъдат измамени от външни фактори, способност да проникват в същността, самочувствие, стремеж за активност, смелост, страст и понякога неразумно поемане на риск и авантюризъм, склонност към догматизъм в разсъжденията.

И

финес, чувствителност, доброта, стремеж към хармония с околната среда, романтичен мек характер, ефективността и практичността много често е просто поза, за да се скрие истинската същност.

С

желание за силна позиция и финансова сигурност, здрав разум, раздразнителност, склонност към командване, понякога капризност.

Т

творческа личност, чувствителен характер, интуиция, стремеж към непрекъснато търсене на истината, символът на кръста напомня за преходността на живота и затова не отлагат нещата, които могат да се свършат сега.

И

финес, чувствителност, доброта, стремеж към хармония с околната среда, романтичен мек характер, ефективността и практичността много често е просто поза, за да се скрие истинската същност.

Н

знак на протест, отхвърляне на всичко безразборно, вътрешна сила, остър критичен ум, желание за духовно и физическо здраве, трудолюбие и упорита работа, отхвърляне на монотонната и скучна работа.

А

символ на началото, силата и желанието да започнеш нещо и да го осъществиш, желание за духовен и физически комфорт.

 

Православната църква почита на 24 юли паметта на Света великомъченица Христина. Тя била родом от гр. Тир.

Нейният баща, като управител на този град, бил известен жесток езичник. Родителите й дали името Христина, което било не според тяхното езическо разбиране, но по Божий промисъл: самото име, като някое пророчество, предсказвало, че девицата, когато порасне, ще стане християнка, Христова рабиня и невеста.

Когато Христина пораснала, тя сама стигнала до познанието за Бог.

Разгневена от езическите вярвания, тя счупила домашните сребърни и златни идоли и ги изхвърлила. От тази нейна постъпка баща й люто се разгневил. Христина смело му изповядала своята вяра в Христа.

Баща й я подложил на страшни изтезания. Младата мъченица с непоколебима твърдост изтърпяла всичко. Баща й разпоредил да хвърлят в тъмница измъчената Христина, но починал внезапно.

Следващите управители Дион и Юлиян продължавали да мъчат изповедницата, допълва БГНЕС. Най-накрая Юлиян заповядал да накажат Христина със смърт. Тогава тя била прободена с железни копия от войниците и предала своята честна и свята душа в ръцете на своя Господ.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
0
5
MrBean (преди 4 години)
Рейтинг: 232906 | Одобрение: -2104
Колкото толкова! Да се свети името на светицата,а ние да станем по умни и смирени,че комай скоро пак ще ни тричат!
0
6
Мракобес (преди 4 години)
Рейтинг: 48588 | Одобрение: -947
Те тия Христини по колко пъти ще имат имен ден в годината : )))))
МУТРИ ВЪН! Девиз на ГЕРБ: Крадене! Крадене! Крадене! Това са троловете в политиката!
3
1
Серж (преди 4 години)
Рейтинг: 246598 | Одобрение: 50073
Честит празник на именниците!!!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама