На този ден през 1972 година ислямистите свалят прозападното управление на Иран и установяват шариата

16.01.2023 / 16:08 5

Кадър Ютуб

Трудно е да си представим, че преди 42 години Иран е бил светска държава, макар и авторитарна, която е правила усилия да поддражава поне на външен вид на Западния свят. 

На този ден през 1979 г. този път прекъсва.

Шах Мохамед Реза Пахлави напуска Иран със съпругата си, практически предоставяйки властта на министър-председателя Шапур Бахтиар – дългогодишен лидер на опозицията. Той разпуска тайната полиция, освобождава всички политически затворници и връща аятолах Хомейни от дългогодишна емиграция, като му предлага създаването на теократична държава от вида на Ватикана, въвеждането на свободни избори и смяна на конституцията. Обявена е детронацията на шахиншаха. На 11 февруари Хомейни, разчитайки на неутралитета на армията, поема цялата власт и обявява Иран за ислямска република под свое ръководство.

Мохамед Реза Пахлави става шах на Иран през 1941 г. след като баща му е принуден от окупиралата Иран антихитлеристка коалиция да абдикира от трона заради връзките си с Хитлер и привидния неутралитет на Иран, изразяващ се в отказ на Иран да позволи преминаване на снаряжение към Съветския съюз през иранска територия. По този начин САЩ и Великобритания си осигуряват прозападен съюзник в лицето на младия шах.

В началото на 50-те години настъпва политическа криза в Иран, предизвикана от движението под ръководството на д-р Мохамед Мосадех и доминиращо в иранския парламент. През 1951 г. парламентът взима решение за национализация на добива и преработката на петрол в Иран. Това нарушава интересите на британски собственици и Великобритания налага тотално ембарго върху вноса на ирански петрол. САЩ изразява подкрепа за Великобритания и затваря посолството си в Техеран. Междувременно д-р Мосадех е избран от парламента за министър-председател на Иран, получава подкрепата на армията и външна подкрепа от страна на СССР. САЩ, чрез агентурата си от ЦРУ, съветва Пахлави да замени премиера с генерал Фазлолах Захеди. Планът претърпява неуспех и шахът е принуден да напусне за кратко време Иран и да се установи в Италия. По време на отсъствието на шаха в Иран стават стълкновения между негови привърженици и привърженици на Мосадех, при което има над 300 жертви. След завръщането му д-р Мосадех е арестуван на 20 август 1953 г. (той пребивава в затвора 3 години) и ген. Захеди заема поста премиер на страната.

Външната политика на Реза Пахлави е прозападна и насочена към утвърждаване на Иран като регионална сила.

По време на гражданската война в Йемен Реза Пахлави подкрепя монархическите сили срещу републиканците.

През 1971 г. шахът на Иран оказва помощ на султана на Оман за потушаването на бунта в Дхофар.

В противоречие с иранските националисти Реза Пахлави подкрепя независимостта на Бахрейн. Тази островна територия винаги е била считана за част от Иран, а до 19 век е контролирана от Великобритания.

Пахлави проявява териториални претенции към 3 стратегически острова в Персийския залив, завладени от ОАЕ.

Като монарх Реза Пахлави поддържа близки отношения с кралете на Саудитска Арабия, Йордания и Мароко, както и с президента на Египет.

Отношенията му с Ирак се подобряват благодарение на подписаното съглашение през 1975 г., с което Иран преустановява подкрепата си за кюрдските сепаратисти.

Поради огромните приходи на държавата от продажби на петрол постепенно Реза Пахлави става несъмнен лидер сред държавните глави в средния Изток. Той поддържа много добри отношения със западните европейски държави, САЩ и Израел.

Императорски щандарт на Мохамед Реза Пахлави

През 1975 г. Пахлави отменя многопартийната система и обявява, че Иран е „възкръсваща“ държава с една партия, подобно на СССР и Ирак. Той създава и тайната полиция САВАК за борба с дисидентството в държавата. Същевременно, Реза Пахлави води постоянна политика на модернизиране на икономиката, включително на аграрното производство.

По време на така наречената Бяла революция Реза Пахлави въвежда изискване за образование на ислямските свещеници, което, заедно с даването на избирателни и други граждани права на жените, нарушава старите ислямски традиции в държавата и му създава врагове сред религиозната общност.

Политиката на икономически растеж през 60-те и 70-те години е съпроводена с авторитарен тип управление, с което Пахлави влиза в остри противоречия с ислямските фундаменталисти в страната и в края на краищата довежда до Ислямската революция в Иран.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
5
0
zaza (преди 1 годинa)
Рейтинг: 11801 | Одобрение: 2991
Всъщност гонят  крадливите американци от страната си с техните "ценности" и сега страната си е тяхна собствена и живеят в нея както си искат! А не както другите искат!
Изключете телевизорите! Пречат на мисленето!
1
3
MrBean (преди 1 годинa)
Рейтинг: 135778 | Одобрение: -2012
По възрастните помнят колко стока идвала от Иран.Ирански 22-25 местни автобуси Мерцедес/Иранхук/ има още по някои села. Пежо 504 е идвало или от Иран или от Алжир.И още много,дядо Тодор,благодарение на Людмила и качествените дипломати е бил добре дошъл в Тех'ран,но СССР не са били особено щастливи от това.
2
1
Ко? Не! (преди 1 годинa)
Рейтинг: 13911 | Одобрение: -1454
Казано с други думи: Към края на 20-ти век Иран се върна във 12-ти век.....

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама