Най-много боледуват от рак в Русе, Бургас, София-град и Пловдив
Около 70% от пациентите с онкологично заболяване у нас се диагностицират в напреднал (трети и четвърти) стадий. Само при 14% от чулите за първи път диагнозата ракът е в първи и втори стадий - етапа, в който медицината има най-много възможности да помогне, пише 24 часа.
Закъснялото установяване на заболяването е сред основните причини 5-годишната преживяемост след активното лечение да е по-ниска от средната за Европа. У нас е 40,2%, средно за държавите от континента е 54,6%. За България преживяемостта е по-висока при жените, отколкото при мъжете - 51,2% и съответно 29,4%.
Шансът е различен в зависимост от вида на злокачественото образувание. Най-ниска е приживяемостта общо за двата пола при рак на черния дроб, панкреаса и хранопровода.
Злокачествените заболявания продължават да се увеличават - днес българите, които чуват за първи път тази диагноза, са 1,5 пъти повече, отколкото преди 20 г. според раковия регистър.
В ЕС тези заболявания са втората по честота причина за смърт след сърдечносъдовите. Всяка година две от десет жени и трима от десет мъже умират от рак, а диагнозата се поставя на 3,2 млн. души. По последна статистика новорегистрираните за година у нас са вече над 36 600. Това е с 1400 души повече от предишната. Повече от половината са мъже - 54-ма от всеки 100 пациенти.
Заболеваемостта е най-висока в областите Русе, Бургас, София-град и Пловдив - над 270 на 100 000 население. Най-ниска е в Кюстендил, София-област и Монтана - под 215 на 100 000 население.
Структурата на злокачествените заболявания е различна при отделните възрастови групи, показват данните на регистъра.
При децата до 14 години преобладават онкохематологичните заболявания и тези на централната нервна система. При подрастващите и младите мъже (15-44 г.) най-чест е ракът на тестисите, а при жените в същата възрастова групи - ракът на млечната жлеза.
Злокачествените заболявания на белия дроб и млечната жлеза са с най-голям относителен дял при 45-74-годишните мъже и жени. При мъжете над 75 г. най-често е засегната простатата, а при техните връстнички жени - млечната жлеза.
Прогнозните данни за 2015 г. сочат ново увеличаване на черната статистика - над 38 000 нови болни за годината и над 17 000 починали с такава диагноза.