Нели Куцкова: По-добре да не пипаме Конституцията, ако ще я пишат неграмотни юристи
Снимка: Булфото
Дебатът за промени в Конституцията е твърде закъснял, а за да се внесат поправки в основния закон не е задължително да се свиква Велико народно събрание. Ако все пак това се случи, би било по-добре преди това да се изготвят няколко варианта на промените, които да бъдат обсъждани, а не това да се случва едва след свикването на ВНС, заяви съдия Нели Куцкова в ефира на Би Ти Ви, пише "Дневник".
По думите й, дебатът първо трябва да започне от хората, които разбират от конституционно право, каза Куцкова в коментар за промените, предложени от премиера Борисов в основния закон. Тя уточни, че процедурно министър-председателят не може да предлага промени.
"Дa мe извинявaт пapлaмeнтapиcтитe, нo aз cъм пoтpeбeтил нa тяxнaтa пpoдyĸция и юpидичecĸa нeгpaмoтнocт, ĸoгaтo пpилaгaмe зaĸoнитe и aĸo тaĸивa xopa щe peшaвaт пpoмeнитe, пo-дoбpe дa нe пипaмe Koнcтитyциятa", подчерта Куцкова.
Сред предложенията са освен намаляване на депутатите от 240 на 120, да бъде направено разделение на Висшия съдебен съвет (ВСС) на съдийски и прокурорски съдебен съвет. Куцкова припомни, че само преди дни министърът на правосъдието Данаил Кирилов каза, че тези предложения се обсъждат от 2014 г. Тя припомни, че именно това разделение, предложено от бившия правосъден министър Христо Иванов пред 2015 г., е отхвърлено, а тогава той подаде оставка.
"Не трябва пленумът на ВСС да избира председателите на върховните съдилища и на прокуратурата", коментира Куцкова. Според нея не е редно прокуратурата, която е страна по делата, да участва в избора на върховни съдии.
По времето на бившия главен прокурор Никола Филчев, Бойко Борисов сам е казвал, че не смее дори да критикува прокуратурата, припомни Куцкова на въпрос дали премиерът се страхува от главния прокурор.
"Мисля, че много хора се страхуват от главния прокурор. Това не е лошо - да се страхуват тези, които са извършили престъпление. Стига обаче главният прокурор и прокуратурата като негова подчинена армия да не използват своята огромна мощ за политически цели и за разделяне на владения между различни сили", коментира съдията.
Съдия Куцкова коментира и друго предложение за промени - да се намалят мандатите на главния прокурор и председателите на Върховния касационен и на Върховния административен съд от 7 на 5 г.
По думите й, сегашният мандат от 7 години действително е твърде дълъг, но посочи, че това изначално е било замислено по този начин - с идеята той да е по-дълъг от мандата на народното събрание и по този начин да се постигне определена гаранция срещу политическо вмешателство.
"Преди години се обсъждаше да е един кратък мандат с възможност за втори мандат, ако човекът е започнал добри неща, защо да не го оставиш да си довърши работата", припомни Куцкова. Според нея обаче не в мандатът е големия проблем, а в структурата на прокуратурата, която трябва да бъде изцяло променена. По повод друго предложение - главният прокурор да бъде задължен да се отчита пред народните представители на всеки 6 месеца, тя припомни, че и в момента има такова задължение.
Съдия Куцкова е на мнение, че в момента министърът на правосъдието няма твърде големи правомощия в съдебната система, които да изискват тяхното "орязване". Тя припомни, че той няма никаква управленческа власт на съдебната система и само председателства заседанията на ВСС.
След месец на протести в петък миналата седмица (14 август) Борисов обяви, че иска нова Конституция и свикване на Велико народно събрание, като обеща до седмица новата конституция да е готова, а "Демократична България" заяви, че с предложенията си властта цели да печели време, докато задкулисно се вземат важни решения като тези за Зелената сделка, разпределянето на евросредствата за коронавируса и следващия програмен период.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!