Нищо няма да бъде същото: Руски учен посочи причината за трагедията в Орск
Кадър Ютуб
Глобалното затопляне и увеличените валежи не са взети предвид при строежа на язовира, който наводни Орск, посочва руски учен.
Той трябва да бъде не просто ремонтиран, а пренаправен по съвсем други стандарти.
Повече от 10 хиляди къщи се озоваха в зона на наводнение в Орск, Оренбургска област: поради наводнението се скъса язовир на река Урал . Градът е евакуиран.
Причината за скъсването на стената вероятно са грешки в изчисленията при проектирането на инженерната защитна конструкция.
И какво ще стане след това? Колко време ще отнеме разчистването на развалините? Колко време ще издържи водата? Какви са последствията от това бедствие? Кореспондентът на MSK1.RU се опита да разбере какво ще се случи в близко и далечно бъдеще след тази извънредна ситуация - с помощта на хидротехници и еколози.
Доктор на техническите науки и професор от университета RUDN, академик Владимир Тетелмин смята, че основната задача, разбира се, ще бъде възстановяването на разрушения язовир. Това ще стане, когато водата се оттегли:
„Почти целият язовир остава непокътнат като конструкция, ще бъде необходимо само да се възстанови малкият обем, който беше отнесен от водния поток“, обяснява Владимир Тетелмин. — Това не е толкова голям проблем, тъй като земният язовир е направен от местни материали — чакъл, камъни, пясък... Всичко това се намира наблизо, мисля, в кариери. Следователно няма да е трудно да се възстанови самият язовир.
Възстановяването на язовира обаче е само половината от проблема, смята експертът. Ще бъде необходимо да се адаптирате към новите условия.
„Язовирът ще трябва не само да бъде възстановен, но и „обучен“ по нови стандарти“, казва Владимир Тетелмин.
Новата структура трябва да отговаря на по-строги изисквания, за да не се повтори подобна ситуация.
Цялата работа, както обяснява докторът на техническите науки, е изменението на климата.
— Глобалното затопляне увеличава изпарението и увеличава количеството на годишните валежи. Валежите се увеличават всяка година на Земята като цяло, не само в Русия.
Затова и наводненията са толкова големи.
Язовирът трябва не просто да се възстанови, не просто да се направи „както преди“, той трябва да бъде направен по-добре, да се вземе предвид това, което не е взето предвид при изграждането му“, казва Владимир Тетелмин.
Според еколога Максим Лапушкин язовирът първоначално е бил „изграден лошо“, така че не трябва да се възстановява, а да се изгражда отново:
„Въз основа на това, което се пише за случилото се в интернет, можем да предположим, че най-вероятно е имало неточности в изчисленията. Не мога да преценя какво точно, не съм виждал документацията”, казва екологът.
Всички се притесняват кога водата ще започне да се оттегля, но експертите не бързат да дават точни прогнози: можем само да кажем със сигурност, че засега тя ще се задържи в района на Оренбург поне седмица.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!