Обмисля се купуване на допълнителна апаратура за болниците
Обмисля се покупката на допълнителна апаратура за болниците, с която да се подпомогнат в случай на по-голям брой пациенти, нуждаещи се от обдишване.
Отделенията, които се занимават с реанимация, интензивни грижи и инфекциозни дейности имат апарати за обдишване, няма установени липси и допълнителната покупка ще е на резервни количества в случай на необходимост. Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването и председател на надзорния съвет на НЗОК Жени Начева в сряда, пише mediapool.bg.
По думите ѝ в момента се прави анализ колко апарата са необходими и за кои болници и за целта ще се ползва ресурс на Министерството на здравеопазването. Начева обаче не представи точна сметка за количества и суми.
Според източници от правителството държавата може да купи около 40-50 апарата за обдишване от Германия, но не е ясно колко ще струва това.
Тромави процедури и дефицит
По-късно обаче началникът на щаба срещу разпространение на Covid-19 ген. Венцислав Мутафчийски коментира, че апаратите за обдишване са дефицитна стока в Европа в момента, а процедурите им за доставка - тромави и това създава проблем.
Мутафчийски каза, че ВМА е правила преди 4 месеца поръчка за дихателни апарати, процедурата е тромава, а фирмите работят само по заявка и я изпълняват след като бъдат поръчани.
"Това е едно от нещата, които се коментират в момента в Европа - липсата на индивидуални защитни средства, на доказано лечение за този вирус и достатъчно дихателни апарати. Същевременно наличието на процедури, които силно спъват спешността на поръчката. До понеделник беше уверението от ЕК да се облекчат тези процедури и да се съсредоточат усилията европейските производители да задоволят пазара и това не зависи от волята на българското правителство. Днес се появи дарител, който пожела да е анонимен с амбицията да купи над 150 апарата и да ги дари на здравната система. Аз му пожелах успех да ги намери", каза Мутафчийски.
Парите и персоналът засега стигали
Според Начева на този етап МЗ и НЗОК ще разчитат на собствен ресурс и няма да искат допълнителни пари от правителството, защото ситуацията не го налага. Тя припомни, че НЗОК разполага с около 100 млн. лева резерв за извънредни ситуации.
Начева каза, че се търси решение как ще бъде плащана дейността на болниците, лекуващи пациенти с коронавирус, и припомни, че се работи по отделянето на отделна клинична пътека за това заболяване, тъй като в момента се работи по вече съществуваща за инфекциозни заболявания с опция престоят на болните да бъде удължаван.
Начева коментира още, че засега няма недостиг на персонал, като в случай на недостиг, има план за реакция.
"На този етап погледнато на национално ниво и след разговори с областните щабове не са идентифицирани проблеми за недостиг на персонал", каза тя.
Преди дни здравният министър Кирил Ананиев обясни, че в ситуация на недостиг може да се разчита на помощ от частните болници и пенсионирани служители на системата.
Начева увери, че има осигурени защитни облекла и вчера, и днес, не само за белодробната болница в София, където персоналът заплаши с оставки, но и в останалите болници.
Тя припомни, че има план за преструктуриране на болнични легла, който предвижда удвояване на над 700-те съществуващи инфекциозни легла в болниците.
Тя посочи, че реанимационните легла са достатъчни на този етап и ако се наложи, могат да се увеличат.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!