От август водата във Варна ще струва 4,54 лева за кубик
снимка Булфото
От август водата във Варна ще струва 4,54 лева за кубик.
Това е увеличение с 1,30 лева за кубик.
За увеличението водоснабдителното дружество в морската столица се бори още от миналата година. Спънка се оказва наложения мораториум за увеличение на цените в началото на 2022-ра, който вече е отпаднал.
„Искахме да се покачи цената, тъй като сме регулирани за цената на водата, а токът е на свободния пазар. До оня ден средната цена на тока за деня ни е 707 лева. Сумата от 400 лева до 700 лева ни идва като загуба и няма откъде да ги покрием. Идването на водата от Камчия по гравитачен път не значи, че за нея не използваме ел. енергия. Идва до водоемите на града, но от тях се насочва към други обекти и за да се качи на нивата, на които е необходимо, използваме ел. енергия, която ни излиза много скъпо“, коментира пред Радио Варна шефът на ВиК - Варна Валентин Вълканов.
По думите му цената, която се плаща, е основно за доставянето на водата.
„Водоснабдяването няма да се подобрява и занапред, защото ние не можем да инвестираме достатъчно. Всички пари, които получаваме от населението, ги даваме за ток“, посочва още Вълканов.
През юни стана ясно, че омбудсманът Диана Ковачева категорично е възразила срещу увеличението на цената на водата, заложено в ценовите предложения на ВиК - Варна.
Предвиденото увеличение в бизнес плана на „ВиК-Варна“ ООД за 2022 г. е с 40% повече спрямо цената за 2021 г., т.е. от 3,251 лв. /с ДДС/ на 4,548 лв. /с ДДС/, като през 2026 г. цената на ВиК услугата се предвижда да скочи с 66% спрямо тази за 2021 г. - от 3,251 лв. /с ДДС/ на 5,398 лв. /с ДДС/.
Общественият защитник припомни и данните от Годишния доклад и сравнителен анализ на състоянието на ВиК сектора в Република България за 2020 г., приет с решение на КЕВР от 30 септември 2021 г., съгласно които оценката на Комисията на 6 показателя за качество на „ВиК-Варна“ ООД, е „пълно неизпълнение“, а за показател „общи загуби на вода“ е „лошо“.
„Разходите за електрическа енергия в бизнес плановете са планирани по услуги и нива на напрежение на база средни цени на електрическа енергия в лв./МВтч за шестмесечие – от м. юли до м. декември 2021 г., т.е. включва и период, през който компаниите са били компенсирани, но това не е взето предвид или поне не става ясно. В тази връзка е и публичното изказване от 21.05.2022 г. на вицепремиера и министър на финансите, че покачването на цената на водата не е свързано с енергоизточниците, а с управлението на ВиК сектора, което следва да бъде внимателно преценено от КЕВР“, пише още в становището си омбудсмана.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!