Откриха микропластмаса в атмосферата: Какво влияние оказва върху нас?

08.11.2024 / 10:07 1

снимка: Пиксабей

Изследователи са открили малки парчета пластмаса, по-малки от 5 милиметра, в някои от най-изолираните среди на Земята, включително дълбините на Марианската падина и облаците над планинските върхове в Китай и Япония. Микропластмаси са били открити също в човешкия мозък, както и в корените на растенията, съобщава bTV.

Изследването е проведено от учени от Пенсилванския университет в САЩ и е публикувано в списанието ACS ES&T Air. 

Резултатите показват, че микропластмасата в атмосферата може да повлияе на времето и климата. Тя действа именно като микроскопични аерозоли, които улесняват образуването на ледени кристали в облаците.
„Това означава, че микропластмасата може да има влияние върху моделите на валежите, прогнозата за времето, моделирането на климата и дори безопасността на въздухоплаването, като повлияе на начина, по който атмосферните ледени кристали образуват облаци“, обясни Мириам Фридман, професор по химия в Пенсилванския университет и старши автор на статията, пред научния сайт  Phys.org

„През последните две десетилетия учените откриват, че микропластмасите са навсякъде, така че това е още една част от този пъзел. Сега е ясно, че трябва да разберем по-добре как те взаимодействат с нашата климатична система, защото успяхме да покажем, че процесът на образуване на облаци може да бъде задействан от микропластмаси.“, каза още Фридман.

В контролираната среда на лабораторията учените са изследвали активността на замразяване на различни видове микропластмаси. Те установяват, че при наличие на микропластмаси, средната температура, при която капките замръзват, е с 5-10 градуса по-топла от стандартната температура на замръзване на капчиците.

„В случая с нашата микропластмаса, половината от капките са замръзнали при -22°C при повечето от изследваните пластмаси. Оказва се, че ако въведете нещо неразтворимо, вие въвеждате дефект в тази капчица и тя може да образува лед около този дефект при по-високи температури.“, каза Бусе. 
Според учените какво означава това откритие за времето и климата не е съвсем ясно, но предполага, че микропластмасата вероятно вече оказва влияние на живота ни на Земята.
„Знаем, че фактът, че микропластмасата може да нуклеира лед, има далечни ефекти, но все още не сме съвсем сигурни какви са те. Можем да мислим за това на много различни нива, не само по отношение на по-мощни бури, но и чрез промени в разсейването на светлината, което може да има много по-голямо въздействие върху нашия климат“, каза още Бусе.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
1
Пиша на кирилица (преди 1 седмица)
Рейтинг: 11313 | Одобрение: -537
А бе то фасове има на всякъде те за пластмасата се кахърят.
Светлината колкото и да бърза когато пристигне заварва тъмнината.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама