Парламентът: Лицата, подаващи сигнали, трябва много да внимават

28.09.2023 / 12:32 2

Снимка Булфото, архив

Преди да подавате сигнали, първо помислете. Така е заради днешното заседание на парламента: 

Парламентът прие на първо четене поправки в закона за защита на лицата, подаващи сигнали, мотивирани с с целта да се транспортира напълно директива на Европейския съюз и да се прецизира обхвата на закона. Проектът е внесен от депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" бившият министър на правосъдието Надежда Йорданова и Петър Кьосев, пише dnevnik.bg.

"За" измененията гласуваха 112 депутати, 53 бяха "против" и "въздържал се" - четирима. Депутатите решиха срокът за предложения преди второ четене да е три дни.

С промените се предвижда да отпадне ограничението за образуване на производство, когато от нарушението са изминали повече от две години. Освен това всеки, подал сигнал, ще трябва да получи потвърждение в седемдневен срок от получаването му до конкретната институция.

Промените предвиждат също възможност за документиране на разговорите чрез записването им, когато сигналът се подава устно, и се предоставя правото на сигнализиращите да избират метода и каналите за докладване на сигнала, става известно от доклада на правна комисия, която прие на второ четене промените на заседанието си на 27 септември.

Предвижда се правата и задълженията за работниците, служителите и работодателите по закона да не засегнат правото им да се консултират с представителни или синдикални организации, както и правото им да сключват колективни трудови договори.

В изпълнение изискванията на директивата се ограничава възможността за използването на общ вътрешен канал за докладване на сигнали, като тази възможност за споделяне на ресурси и употребата на общ канал за подаване на вътрешни сигнали се предоставя само на дружества с общ брой работници или служители от 50 до 249 лица, а на дружествата с повече от 250 работници или служители се вменява задължението да създават свои собствени вътрешни канали.

Предлагат се мерки за обезпечаване на правната защита на лицето, подало сигнал, и пълно обезщетение за вредите, понесени от него, като например действия за възстановяване на работа след уволнение, възстановяване на отменено разрешително, лиценз или договор.

Законът за защита на лица, подаващи сигнали беше окончателно приет от предишния парламент. Той е част от пакета по Плана за възстановяване и устойчивост.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
0
Dooobre!!! (преди 7 месеца)
Рейтинг: 16955 | Одобрение: 6445
Така де! Ше са анонимни сигналите, ама ще осигуряват "правната защита на лицето, подало сигнал, и пълно обезщетение за вредите, понесени от него, като например действия за възстановяване на работа след уволнение, възстановяване на отменено разрешително, лиценз или договор"... Е къде остана тогава анонимността бе, таранкоолу!????:devil:
Да живей България!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама