Португалия предложи историци от ЕС да решат спора между България и Северна Македония

27.05.2021 / 12:38 5

Снимка Пресслужба Президентство на България

"Петел" продължава да следи какво се случва с отношенията между България и нейна съседна държава. Сред точките в предложението на португалското председателство на Съвета на Европейския съюз, подготвено за помощ в решаване на спора на България и Северна Македония, е включването на историци от ЕС в работата на двустранната комисия.

Това каза в Рим македонският президент Стево Пендаровски. Той коментира темата за непубликуваното официално предложение на португалското председателство, чиято цел е да намали напрежението между София и Скопие, за да отпадне българското вето за преговори на Северна Македония с ЕС.

Пендаровски е на посещение в Рим заедно с българския си колега Румен Радев за традиционно отдаване на почит пред светите братя Кирил и Методий. Двамата имаха възможност да разговарят преди и по време на полета си от Скопие до Рим с български самолет вчера следобед, пише dnevnik.bg.

Няма конкретни резултати от срещата им, но в Скопие погледите са насочени към нея, тъй като от ЕС има натиск българското вето да отпадне на Европейския съвет на 21-22 юни и португалското предложение е част от това.

"Радев казва: сега ще искаме гаранции от ЕС дали ще се прилага Договорът за добросъседство. Нямаме нищо против трета страна, ЕС или Европейската комисия да каже дали договорът се движи с добро темпо, каза още Пендаровски, без да навлезе в подробности. Не ни пречи да дойде трети човек и да каже: това е истината."

"Оставам оптимист"

Историческата комисия, към която е насочена голяма част от вниманието на обществеността в България и Северна Македония, обаче не изчерпва съдържанието на договора, подписан от 2017 г. Той предвижда укрепване на сътрудничеството във всички сфери и подобряване на отношенията. Освен това София се позовава на него, за да изисква да не се използва терминът "македонски език" в присъединиталния процес.

Идеята историци от други държави да се включат в Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия между България и Северна Македония не е нова. Тя обаче се приема по-добре от македонската страна с аргумента, че външната перспектива би помогнала за изход от блокажа. Българската страна оспорва това.

Документът бе представен в двете държави миналата седмица от еврокомисаря за разширяването Оливер Вархеи и португалския външен министър Аугущу Сантуш Силва. Пендаровски твърди, че нито една от двете страни не е отхвърлила предложението, но добавя, че двамата президенти не смятат да поемат решенията за него от изпълнителната власт. "В този момент съм реалист и умерен оптимист."

Оптимизъм по темата изрази и германският министър за европейските въпроси Михаел Рот, който бе в Скопие вчера. Пред премиера Зоран Заев той каза, че "остава оптимист", че е възможно през юни да има пробив. Германия не успя да преодолее българското вето про време на собственото си европредседателство през втората половина на миналата година.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
0
Мракобес (преди 2 години)
Рейтинг: 48588 | Одобрение: -947
О даже има документи ,че я е имало България още 480г. : )  И аз щях да питам - дали има безпристрастни? Европа да се благодари ,че покрай нас се е развила културно и цивилизовано! Ватикана и Малта имат архиви! И то каквииии! Колко неща могат да се докажат от там! Турция също има архиви на Османската империя! В Русия също има архиви - тяхната кожа! Иран има архиви за нас! Китай и Япония също! Така ,че да не се правят на луди! В Англия учат история по карти, където България се простира от Молдова до Бяло море. Гледайте на доц.Вачкова интервюто при Росен Петров - ще разберете доста. Да направят и генни тестове да се види кой от къде е : )))))) Всеки случай Кирил и методии никога не са се наричали македонци и винаги от тази част на света - т.нар. Македония са се сражавали за Българското и България! А познайте защо? Ами защото са българи! Все едно сега от Добруджа, Тракия и Шопите да викат - ние не сме българи! Македония си е била отделна област както другите такива. 
МУТРИ ВЪН! Девиз на ГЕРБ: Крадене! Крадене! Крадене! Това са троловете в политиката!
0
5
Варна (преди 2 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
абе Хабиби като си толкова запознат я кажи къде пише че България "е създадена" 681 година. Кой го реши кой го определи на базата на какво и защо са ви напълнили главите с лъжи по политически причини
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".
4
0
хабиби (преди 2 години)
Рейтинг: 8411 | Одобрение: 1976
Хайде да видим нещо: кой ще решава историята на България, създадена през 681г. при положение че всички останали държави в Европа са създадени след тази година. Имало е една Древна Гърция. Не е имало Италия, Португалия, Испания, Германия или Франция. Само викингите са ходили 2 пъти годишно на гурбет на острова, да начукат британките и да им вземат храната. И тия ще решават вместо нас???
5
2
ПХК (преди 2 години)
Рейтинг: 16965 | Одобрение: -5255
Тези историци от ЕС, само да не кажат, че България е провинция от Северна Македония. Тогава оправия вече няма да има.
ЗА ВСЕКИ ВЛАК СИ ИМА ПЪТНИЦИ.
2
1
ас (преди 2 години)
Рейтинг: 149002 | Одобрение: 23462
и от каде ще ги изкарат тези незвисими историци??? от германия ли които отричат голяма част от историята си и са виновни за част от проблените ни сега? да не говорим че ни убиха царя заради българските еврей. или англия и франция които съзнателно разделиха България на части от страх и умраза че ние разбираш ли имаме повече исторя от тях. или американците дето не знаят собствената си история.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама