Природата полудя: Опасно създание превзе морето в България месец и половина по-рано

22.06.2024 / 11:59 3

Пиксабей

Ранни медузи нападнаха бреговете в Бургаско. Парещите мекотели са подранили с около месец и половина и отсега са превзели водата - има ги на плиткото, както и около шамандурите и навътре, разказаха пред “Труд news" спасители и рибари. Една от причините за нашествието те виждат в ненормалното топлото време, което води до аномалии в морето.

“Подраниха, нормалната им поява е към края на юли и през август, когато морето е “най- нагрято" след многото летни жеги", казват морските спасители. А рибарите отчитат, че ги има и навътре в морето, като отбелязват, че има години, в които популациите са по-големи.

Всъщност медузите се възпроизвеждат чудесно в море като Черно, където има голяма органика. “Тук има и голямо количество зоопланктон, с който медузите се хранят. За да има много медузи от даден вид, значи има достатъчно храна в този момент", посочи пред “Труд news" ихтиологът доц. Виолин Райчев от Института по океанология към БАН (виж карето).

Той отбеляза, че морето не изстива през зимните месеци. Това потвърдиха и рибарите, които посочиха, че още през януари морето е било 9 градуса, а през март вече 11, което не е нормално, а сега водата е над 25 градуса на юг.

В Бургаския залив е излязло и първото мъртво вълнение, така че морските стражи предупреждават плажуващите да са внимателни.

Морските спасители обясниха, че медузите са малки и не са толкова опасни, но съветват къпещите се, ако бъдат “опарени" или “ужилени", да изплакнат мястото. Оцет и сапун са другите лекове срещу зачервяването по тялото при ухапване от медуза, но вече в домашни условия.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Голям праз (преди 2 месеца)
Рейтинг: 37953 | Одобрение: 6458
Вместо да се учим от грешките на другите, ние ги повтаряме, при това в по-голяма степен!!! Вярно е, че  река Дунав, която пресича Европа, е един от големите замърсители на Черно море!!! В относително малкото по обем море, се вливат няколко големи реки,които допълнително допринасят за замърсяването!!! Но  съществен принос имат и крайбрежните държави!!! Въпросът с чистотата на морето засяга почти половин Европа, и мерките трябва да са координирани, което не виждам как ще се получи!!!
1
0
Радостин (преди 2 месеца)
Рейтинг: 149887 | Одобрение: 7472
Точно така, Пиша на кирилица. Ние сме в каменната епоха на екологията.
Всеки да си получи заслуженото !
1
0
Пиша на кирилица (преди 2 месеца)
Рейтинг: 10800 | Одобрение: -480
Колкото е по мръсно морето толкова повече медузи. Японците го разбраха това през '90 на миналия век. Борбата с техните медузи присъстваше по всички телевизии поне година две. Хвърляха рибарски мрежи да ги ловят и да ги вадят на брега обаче мекотелите се режеха от мрежите и се умножаваха и умножаваха. Накрая се сетиха, че това е от замърсявания и морето се самопречиства по най- гнусния начин. Там медузите бяха слой 2-3 метра медуза до медуза. Спряха да си изхвърлят промишлените и битовите отпадъци и всичко си дойде на мястото. А  ние кога?
Светлината колкото и да бърза когато пристигне заварва тъмнината.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама