Проф. Семов: Със сегашните учебници всеки ден обесваме Васил Левски

19.02.2024 / 17:06 1

Редактор: Юлия Георгиева, кадри Нова тв 

Несъмнено Васил Левски е най-яркият образ от нашето минало, но и е една от на-значимите опори за българското бъдеще. Всъщност той има смисъл в българското минало само, ако продължава да бъде пътеводител за българското бъдеще. Аз мисля, че Левски все по.малко е това в наши дни. Мисля, че ние все по-малко мислим за Левски извън формалната му каноничност, а като личност. Мисля, че той все повече е там на паметника - вкаменен, смълчан, неподвижен и неприсъстващ в ежедневните ни вълнение, в ценностната ни система. Ние демонстративно пренебрегваме една голяма част от заветите на Левски. Помен не е останало от чистота и святост в нашата днешна република. 

Това коментира пред Нова тв проф. Атанас Семов. 

Ние за пореден път в историята си през последните над 30 години приехме ненормалното за нормално. Приехме злоупотребата с власт, безотговорността на властта, безнаказаността на провалените властници да са ежедневна реалност . Приехме за нормално безкнижието, а духовната извисеност да е рядко срещата екзотика по високите етажи на политическия живот. Приехме за нормално да ни управляват случайни хора. И което е още по-лошо. Ние приехме за нормално в обществения разговор не просто да не присъства думичката "отечество", а въобще големия разговор какво е нужно на България извън краткия хоризонт на следващата седмица. Ние превърнахме дребнотемието в единствена тема, коментира той.

В учебника на третокласниците, където е разказана цялата история на България, за Левски са отделени едва 8 реда. И колко да му посветят, след като в учебника на децата пише, че ние българите сме били част от Османската империя. Едва ли не сме били нещо като Австро-Унгария и след това четем в този учебник колко добре са съжителствали турци, българи и други общности в тази страна, коментира той.

За животните в Северна България пише повече в този учебник, отколкото за нашите революционери. Подобно отношение, подобни учебници са повторно обесване на Васил Левски, само че не на 19 февруари, а всеки ден, в който бъгарските деца учат и трябва да бъдат изградени като личности и граждани, коментира той.

Левски присъства така в учебниците, че да не може да се каже, че изобщо не присъства. Същото е и с огромния учебник поп история за 10 клас. Той просто е споменат повърхностно. Няма рпазбиране, няма усещане за смисъл, няма послание към децата, коментира той.

Левски не е спомен, а дълг. Дълг не заради него, а дълг пред децата ни, пред бъдещето за България, за което Левски даде живота си, завърши той.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
5
Вин (преди 2 месеца)
Рейтинг: 4921 | Одобрение: -659
"през последните над 30 години приехме ненормалното за нормално" Не бе, каиш, "обесват" го от деня, в който го поставиха в краката на алтайския крепостен под Бунарджика и основни негови постулати бяха тема-табу за учениците! "Които ни освободи, той ще ни пороби" - за това му верую го обесиха!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама