Репортаж на "Петел": Кой е виновен за тази мазнотия по тротоарите? Ние хората, собствениците на заведения за бързо хранене или общината?

18.10.2018 / 13:19 13

Редактор: Виолета Иванова

e-mail: violeta_ivanova_petel.bg@abv.bg

Снимки: Петел

Освен падналите есенни листа по тротоарите във Варна се забелязва и нещо не толкова лицеприятно и красиво. В градинките и около заведенията за бързо хранене тротоарите и плочките са изключително мръсни, целите напоени с мазни петна. Една от тях е градинката на Червения площад.  

Там всеки ден може да се видят хора, които хапват дюнери и друг тип закуски по пейките. Лошо няма, но обикновено в процеса на ядене хората оставят да падат по земята картофи, месо, зеленчуци облети в сос и всякакви други остатъци от храна. Мазнотията от тях попива в плочките и вероятно най-упоритите препарати не биха ги махнали. Друг е въпроса, че не изглежда някой да се е опитвал да ги чисти. Това задължение вероятно е оставено на дъждовете и снеговете. Няма на кого да се сърдим за мръсотията, защото тук отговорността за чистотата е обща. Все пак в къщи не оставяме всичко да пада по пода без да се почисти веднага след това, нали?

Около кошчетата за боклук ситуацията е същата - мазно и мръсно, явно който улучил - улучил, който не - на земята.

 

Тротоарите пред самите заведения за бързо хранене са в абсолютно същото състояние, като за това вече би трябвало да се потърси отговорност от самите собственици, защото на тях им е предоставено право да стопанисват въпросното място и трябва да се грижат за чистотата и хигиената както в него, така и около него. 

Добро впечатление в случая правят дюнерите до шадравана на центъра. Пред бараката ясно се вижда един почистен терен, който се отличава като пътека на иначе мръсните плочки. От заведението разкриха, че чистятя всекидневно с белина пред заведението. 

Някои смятат, че чистотата по улиците, тротоарите, градинките и парковете е грижа на общината, но нека да признаем, че отговорността е обща на всички пребиваващи в града.

"Искаме да ни е ново, чисто и приятно, но истината е, че малцина от нас са научени да пазят общественото богатство. Всяко ново нещо е изцапано, изпочупено и осквернено максимум месец след поставянето му", коментират варненци.

Друга особено грозна картинка е градинката пред Съдебната палата. В сърцевината на центъра, точно зад пеещия фонтан прозира отвратител фон. Черните мрамори на парка пред съда са буквално побелели от изпражненията на чайките и тук вече вина в непочистването им може да се потърси от общината или служителите на чистотата. 

"С ясно око се вижда, че това не е чистено от месеци и е направо отблъскващо за минувачи. Като ги оставят без да ги чистят, поне да не бяха правили черни мрамори, а бели, нямаше да изпъква и да се вижда толкова", коментират минувачи, погнусени от видяното.

Надяваме се там, където е належащо общината да си свърши работата, а за общата чистота в града трябва да се погрижим всички заедно.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
2
Atna (преди 5 години)
Рейтинг: 5209 | Одобрение: 2239
За мръсотиите от разни  дюнери и други боклуци са виновни "гражданите" и в частност "заведенията". Седят на пейките и ядат като животни, навсякъде тече майонеза, мазнотия. Но тече защото не могат да завият един дюнер правилно и ги тъпчат до пръсване.
13
0
владо (преди 5 години)
Рейтинг: 14804 | Одобрение: 6744
Общината е собственик на тези места и трябва да вземе всички необходими мерки за опазването и стопанисването им. Правилото е че собствеността е тежест за всеки собственик. Това правило важи за всички собственици. Гражданите плащат данъци на общината, а последната не върши нищо в полза на гражданите. Факт е че Общината не осъществява контрол и не полага дори най-елементарни усилия да поддържа собствеността си. А конкретния проблем се решава с една пароструйка веднъж седмично. Обаче, общинарите докато  мислят за поредната лапаница, не им остава време да си оправят къщичката. 

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама