Роботиката в помощ на медицината: Французин оперира пациент от 9000 км разстояние

11.11.2024 / 00:50 1

Кадър Нова ТВ

Преди дни, между Франция и Китай беше извършена уникална медицинска операция. Френски хирург от Бордо оперира дистанционно рак на простатата на пациент, който се намира на почти 9000 км разстояние – в Пекин. 

„Неслучайно избрахме Бордо за тази интервенция. Преди повече от 20 години имах шанса да разработя отстраняването на рак на простата чрез мини инвазивна безкръвна операция. Още тогава много бързо интегрирахме роботиката в нашето отделение. Бяхме едни от първите центрове във Франция и Европа, които работиха с роботи. Трябва да знаете какво представляват роботите – най-общо казано, в корема на пациента се правят малки дупки, през тях, чрез робота се вкарват инструменти, които се управляват от хирурга благодарение на конзола. Лекарят обикновено е на метри от пациента, това е дистанционна операция. Чрез конзолата хирургът контролира малки инструменти, които имат по-голяма гъвкавост и подвижност от ръката му”, разказва д-р Ришар Гастон от Бордо пред Нова ТВ.

След като е разработил процедурата в Бордо д-р Гастон е имал голяма възможност да пътува много. „Срещнах се с хирурзи, които правят същото като мен. И затова реших да организирам голям конгрес в Бордо. При нас дойде голям екип от китайски хирурзи. Попитаха ме дали искам да използвам тяхната технология, за да оперирам от Бордо пациент, който се намира в Китай. Използвах роботизирана конзола като тази, която имам в ежедневната си операционна зала. Но пациентът и роботът с инструментите, се намираха в Пекин. Управлението се осъществи, благодарение на безупречна интернет връзка”, посочва още лекарят.

Това е интервенцията с най-голяма физическа дистанция между лекар и пациент. „Първата такава интервенция е била направена от проф. д-р Жак Мареско през 2001 година. От Ню Йорк той премахва жлъчния мехур на пациент, който е бил в Страсбург”, добавя д-р Гастон.

„Благодарение на технологиите днес можем да работим по същия начин, както ако пациентът се намира до нас. Нямаше никаква разлика между това, което правя всеки ден, и това, което направих на 9000 км разстояние. Можех да контролирам всичко в детайли”, казва още той.

„Когато говорим за сигурността на тази операция, на първо място се уверихме че имаме високо надежда интернет връзка. За по-голяма сигурност на метри имаше и втора конзола. В случай, че нещо се случи с интернета китайски хирург може да поеме нещата в свои ръце. Но тъй като работите не могат да работят сами, изпратих в Китай свой асистент, който да сменя инструментите, да слага иглите и да се погрижи за останалите детайли”, разказва д-р Гастон.

Според него бъдещето на определени видове хирургия несъмнено е свързано с развитието на роботиката. „Вярвам, че този тип дистанционна хирургия с роботи ще може да се развива още повече. Ще можем да оперираме пациенти на места, където няма достатъчно опитни специалисти. Ще правим по-деликатни процедури, ще се развива и преподаването”, казва д-р Гастон.

„В урологията роботиката е много развита, но има и други специалности, при които се прилага – колоректална, гинекологична, и особено в гръдната хирургия. Мисля, че всички области са отворени за телемедицината. Пълното роботизиране на една операция, технически все още е невъзможно”, добавя той.

По думи на д-р Гастон хирургията се превръща в технологична лаборатория. „Младите хирурзи, които срещам познават само тази технология. Младите специалисти са перфектно обучени в роботиката и знаят, че революцията ще продължи”, посочва хирургът.

„Цената на роботите е значителна, грижата за здравето струва скъпо, а това е гореща тема. Нашата цел е медицинският процес да достигне до всеки, който има нужда, но не мисля, че това някога ще бъде възможно”, добавя още д-р Гастон.

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
0
Радостин (преди 1 седмица)
Рейтинг: 162987 | Одобрение: 8712
Поздравления. Напредъкът е в полза на хората.
Всеки да си получи заслуженото !

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама