Руски топ икономист предизвика тревога: Може да "замразят" парите в банките, за да не ги теглят масово
Пиксабей
Руснаците се притесниха от слухове за възможността за замразяване на техните депозити, което се обсъжда активно в експертната общност.
Причината беше изявление на икономиста Алексей Зубец по радиостанцията „Говори Москва“.
В интервю за радиостанцията Зубец предположи, че подобни мерки могат да бъдат предприети от властите, за да се предотврати инфлацията, ако хората започнат масово да теглят парите си от банкови сметки, след като Централната банка намали основния лихвен процент
Руснаците активно влагат трудно спечелените си пари в банки, но сега се намеква, че това не е най-надеждният начин
Алексей Зубец посочи, че в сметките на руснаците са се натрупали „десетки трилиони рубли“ и ако лихвеният процент намалее, хората ще се изкушат да изтеглят средствата си на пазара. Това според него може да доведе до рязко покачване на инфлацията. Икономистът отбеляза, че едно от възможните решения на този проблем може да бъде ограничаване на достъпа до теглене на депозити, което ще избегне рязкото освобождаване на паричното предлагане на пазара.
Алексей Зубец е топ икономист в Русия - директор на Института за социално-икономически изследвания на Финансовия университет към правителството на Руската федерация, доктор по икономика.
— Депозитите могат да бъдат замразени. Хората са натрупали огромни суми пари в сметките си. Ясно е, че хората просто ще вземат тези пари и ще ги изнесат на пазара. След това ще започне бясна инфлация на пазара“, каза Зубец.
Журналистът на MSK1.RU се обърна към самия Алексей Зубец с молба да коментира изявлението му. Икономистът обаче каза, че "вече е казал всичко" по радиото.
В крайна сметка идеята му предизвика недоволство дори в Държавната дума.
Ръководителят на комисията по финансовия пазар на Държавната дума Анатолий Аксаков определи думите на икономиста като „бълнуване на болен човек“ или „целенасочено провокативно изказване“.
Заместник-председателят на Комитета по финансовите пазари Константин Бахарев също изрази недоумение от логиката на Зубец, отбелязвайки, че му е трудно да разбере на какво се базират прогнозите на икономиста.
Нито Бахарев, нито Аксаков си спомнят, че руснаците са виждали повече от едно "замразявене на парите" в банките през живота си.
Въпреки това наистина има проблем с трилионите, „замразени“ в банкови сметки. Вярно е, че руснаците едва ли ще започнат да теглят тези пари скоро; ерата на свръхвисоките банкови лихви в Русия ще остане.
Това директно намекват от Централната банка, която се готви да повиши отново основната лихва до 23% на заседанието си през декември.
„Според Централната банка обемът на физическите депозити в руските банки е около 40 трилиона рубли“, казва Иван Петров, професор във Финансовия университет към правителството на Руската федерация , пред MSK1.RU.
— След въвеждането на западните санкции през 2014 г. капиталовите части от пенсиите бяха замразени в Русия. Колко вероятно е същото замразяване на банкови депозити сега?
— Трябва да разберем, че замразяването на депозити може сериозно да подкопае общественото доверие в банковата система.
След като ограниченията бъдат премахнати, хората вероятно ще бъдат предпазливи да поставят пари в банки отново, което може да доведе до дългосрочни проблеми с ликвидността.
Освен това замразяването на депозити ще удари потребителската активност.
Намаленият достъп до спестявания ще намали покупателната способност на гражданите, което ще се отрази негативно на вътрешното търсене и ще забави икономическия растеж.
В условията на ограничения е възможно делът на сивата икономика да се увеличи, когато хората започнат да търсят алтернативни начини за съхранение на средства, включително незаконни финансови схеми или просто съхраняване на пари в брой у дома.
Така че замразяването на депозитите е крайна мярка и е възможно да се приложи само в условията на остра криза, смята проф. Петров.
Алексей Родин, финансов съветник и основател на компанията Rodin.Capital, също заяви пред MSK1.RU, че няма да има замразяване.
Според него последиците от подобна стъпка ще бъдат не само икономически, но и политически.
— Помислете сами: защо властите трябва да замразяват депозитите? За покриване на бюджетния дефицит? Това може да стане по стотици други начини: от повишаване на данъците до просто емитиране на пари.
Централната банка може просто да печата пари и да ги разпределя на банките и по този начин да покриват държавните разходи. През последните години властите правят точно това. Това ускорява инфлацията, но обикновените хора не забелязват това и няма повишаване на напрежението в обществото.
— Привържениците на такова замразяване имат друго обяснение. Те казват, че когато банковите лихви бъдат намалени, хората масово ще върнат парите си под матраците.
— Да, и се предполага, че в резултат на това затварянето на депозитите ще доведе до бързо нарастване на инфлацията. Но хората, които работят в централната банка, не са глупаци и го разбират прекрасно. Масовото закриване на депозити е възможно само при рязко намаляване на основния процент до минимални стойности. В действителност намаляването на основния лихвен процент ще бъде постепенно и парите ще се върнат в икономиката също толкова постепенно. След всяко намаление Централната банка ще следи растежа на инфлацията и ако нещо се случи, ще върне процента на предишните нива.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!