"Сега": Плащаме 10 млн. за лепенки по колата

01.06.2020 / 10:28 1


Премахването на хартиения стикер "Гражданска отговорност" скоро няма да се случи, въпреки че от доста време застрахователите сами предлагат тази промяна в улеснение на водачите на превозни средства. Още поне година и половина шофьорите в България ще плащат за абсолютно излишните лепенки на предното стъкло на превозното средство, което по груби сметки прави общо 7-8 млн. лева годишно, пресметна „Сега”. Комисията за финансов надзор обяви, че тепърва ще прави "задълбочен анализ" как отмяната на стикера ще се отрази на ползвателите на застрахователни услуги.

"Подобен анализ би могъл да се извърши само в условията на нормална и стабилна икономическа обстановка, тоест след отпадане на кризисната ситуация, създадена поради пандемията от COVID-19", посочиха от КФН в отговор на запитване на в."Сега". И уточняват, че промяна може да се осъществи не по-рано от 2022 г. Още миналата година Aсоциацията на българските застрахователи (АБЗ) предложи хартиеният знак за платена "Гражданска отговорност" да отпадне, защото вече всичко, което е свързано с тази застраховка, се прави онлайн - вкл. издаването на полиците и контролът. Въпреки това лепенките по стъклата все още са задължителни. Стикерите се издават от Гаранционния фонд, като собственикът на колата заплаща за неудобството по 1.40 лв., а ако е избрал разсрочено плащане на 4 вноски, дава по 5.60 лева годишно за четирите лепенки.

Полиците "Гражданска отговорност" се издават единствено чрез Единната информационна система за оценка, управление и контрол на риска (ЕИСОУКР). До нея имат достъп в реално време КФН, всички застрахователи и КАТ. Всеки сключен договор за застраховка на МПС веднага се отразява в Информационния център към Гаранционния фонд, а контролът се извършва по електронен път, посочват от асоциацията на застрахователите.


По данни на АБЗ в момента в премията по всяка застраховка е калкулирана и цената на стикерите с единична стойност 1.40 лв. за брой. Според застрахователите собствениците на автомобили у нас ще си спестят около 10.44 млн. лева, ако напълно безсмислените лепенки по стъклата отидат в историята, където им е мястото - в хартиената ера. За самите застраховател отпадането на архаичните стикери също ще е от полза - техните служители ще бъдат разтоварени от досадната бюрокрация, свързана с получаването, обработването и отчитането на стикерите. Без хартиените знаци сключването на застраховки "Гражданска отговорност" ще става изцяло онлайн и няма да се налага посещение на офиса на застрахователя.

Ситуацията с извънредното положение, причинено от пандемията от COVID-19, допълнително подкрепя смисъла и необходимостта от пълно дигитализиране на процеса по сключване на задължителната застраховка. За премахването на стикерите обаче са необходими промени в Кодекса за застраховане. От КФН посочват, че техният дълбок анализ щял да обхване и необходимите нормативни промени.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
0
Вин (преди 3 години)
Рейтинг: 4907 | Одобрение: -663
Нали, въпросните милиони трябва да отиват в нечии кунки? Още две-три години отлагане, колко млн. ще му осигурят? Съответните отчисления за саботиращите промяната е ясна и задължителна!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама