Спомени от соца: Когато тристаен апартаент струваше 20 000 лв., а двустаен - 14 000

23.02.2020 / 10:21 5

flagman.bg

През 1969 г. при средна месечна заплата 117,17 лв. една гарсониера се продава за 5000 лв., т.е. 42,67 месечни заплати.

Всеки, който желаеше да се сдобие с жилище след 70-те, трябваше да се записваше в списък и да чакаш с години

От началото на 60-те години, поради масовата миграция от селата към градовете, започва ударно строителство на панелни жилищни комплекси, пише retro.bg..Създадена е и стройна схема на планиране на нуждите на хората там: детска градина - на 3 до 5 хил. жители, училище - на 15-20 хил. жители, поликлиника и кино - на 40-50 хил. жители.

В по-големите комплекси са изградени т.нар. РУМ-ове, Битови комбинати, Дом на услугите, Спортна зала, Културен дом и т.н

Хората от това поколение помнят, че апартаментите в голяма част от построените жилищни блокове бяха зачислени към различните предприятия и учреждения и в тях можеше да бъдат настанени само отговарящите на определени условия работници и служители.

Така се появяват например т.нар. военни блокове из цяла България, за кремиковските работници изниква цял нов квартал в столицата, а бургаските нефтохимици са настанени в много от новоизградените блокове на застроения през 70-те жк „Славейков“.

Тъй като голяма част от жилищата бяха ведомствени, хората, които ги обитаваха, заплащаха за тях символичен наем на държавата. Наемът за жилище към края на 80-те е: 90 лв. за стая, 130 лв. за гарсониера и 280 лв. за тристаен апартамент.

През 1969 г. при средна месечна заплата 117,17 лева една гарсониера в София се продава за 5000 лв., т.е. 42,67 месечни заплати.

До края на 60-те, според комунистическото законодателство, притежаването на повече от един апартамент носи риск държавата да настани в него принудително наематели на държавен, символичен наем.

От началото на 70-те влиза в сила нов закон, според който покупко-продажба на недвижимо имущество се осъществява само от държавна комисия. И който реши да продава имот, го обявява, а държавната комисия определя кой ще е купувачът и на каква цена ще купи недвижимия имот.  

Всеки, който желаеше да се сдобие с жилище след 70-те, се записваше в списък и чакаше на опашка с години. Държавна комисия определяше кой от чакащите е най-нуждаещ се и на него даваше жилище, с държавен кредит за 20 години на цена, дотирана от държавата.

Според публикуван в Държавен вестник от април 1988 г. тиражен лист на Държавната парично-предметна лотария: цената на едностаен панелен апартамент в София е 9001 лв., на двустаен – 14 304 лв., на тристаен – 20 000 лева.

При социализма сам човек или семейство имаха право да притежават един апартамент до 120 кв.м в окръжен град и една вила. Затова мнозина, които искаха да си купят втори апартамент, при условие че вече имат един, му намираха цаката – съпрузи се  развеждаха фиктивно или прехвърляха вече съществуващия апартамент на своите деца.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
nimfa1925 (преди 4 години)
Рейтинг: 16160 | Одобрение: 3330
Сега ще купите ли апартамент с 84 заплати?
4444444
2
7
петково (преди 4 години)
Рейтинг: 9713 | Одобрение: -2652
Малка подробност. Взеха ни място в центъра на Варна, за трафопост и цената за кв метър беше 8 лв, срещу 6 000 сега за същия район. Преди държавата се "грижеше" за хората, като гледаше да са добре издоени и стригани. Държавата се грижеше най-вече за т.н. "активни борци против фашизма и капитализма"(АБФК), които между другото бяха и начело в списъците на споменатата тук комисия. Като гледам отношението заплата/цена нещата не са се променили много. Разликата сега е, че който не му харесва може да отиде където иска или да учи, да знае езици и да получава заплата далеч над средната. А на държавата чакат тунеядци и мангали.
7
1
robotron2000 (преди 4 години)
Рейтинг: 30400 | Одобрение: 5510
Така е, ама през комунизма като се хванеш на работа в едно предприятие, там те погребваха :wassat: а сега през два дена си търсиш работа!!!! а и много предприятия строеше апартаменти за работниците, и после им удържаше 20 години някакви такси.. Ухилен сега буда ще ти построили апартамент, или ще построи на ебалника си!!
7
3
4udovi6teto (преди 4 години)
Рейтинг: 36500 | Одобрение: 9445
Мили Петльо, носталгия по соца, гледам, те терзае? Няма лошо, ама сега човек може да купи на гаджето си малка спретната къщурка в Барселона - и изобщо да не му дреме на каскета!Ухилен 
Валери Станков

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама