"Свободна Европа": Въпрос на аритметика. "Рестартът на системата" зависи от ДПС

27.08.2020 / 15:37 1

снимка Булфото

Бойко Борисов иска "рестарт на системата", но има само един начин да постигне това - ако получи подкрепата на ДПС. Това показват аритметиката, процедурата и законите в страната, пише "Свободна Европа".

Под "рестарт" премиерът разбира свикване на Велико Народно събрание (ВНС) и приемането на нова конституция. Предложението му идва след повече от 40 дни на протести срещу кабинета и главния прокурор, като един от основните аргументите на демонстрантите е обвързаността между управляващите и ДПС. Излиза, че с плана си за "рестарт", зависещ от ДПС, Борисов предлага точно това, срещу което е насочен гневът по улиците и площадите.

Каква е процедурата

Според основния закон, за да бъде свикано Велико Народно събрание (ВНС), промяната на Конституцията трябва да бъде поискана от поне 120 народни представители от действащия парламент или от президента. Депутатите заявяват тази си воля, подписвайки се под готов конституционен проект.

Ако бъдат събрани 120 подписа и проектът бъде внесен, парламентът разглежда искането за свикване на ВНС нaй-paнo двa мeceцa и не по-късно от пет месеца след внасянето му. Проектът може да бъде отхвърлен или приет. Приемането му става с гласовете нa минимyм 2/3 oт нapoднитe избpaници, тоест c пoнe 160 гласа „зa“.

Ако е събрана необходимата подкрепа от 160 души, започва да тече нова процедура - за свикане на самото Велико Народно събрание. Това задължава президента да насрочи избори за ВНС в тримесечен срок от решението на депутатите.

Аритметика, етап I

В първия етап – събирането на 120 подписа за внасяне на проекта за конституционни промени, който изобщо да стартира дебат за нов основен закон, ГЕРБ трябва да си осигури още 25 подписа. Парламентарната група на Борисовата партия се състои от 95 души. По тази причина те трябва да намерят още 25.

БСП вече огласи решение на партийното си ръководство, че няма да подкрепи подобна инициатива. От ДПС твърдят, че все още нямат решение, а Веселин Марешки („Воля“) заяви пред Свободна Европа, че групата му няма да подпише предложението, но „ако управялващите намерят подписи, за да внесат проекта, „Воля“ в крайна сметка ще участва в дебатите“.

Така за първия етап от изпълнението на намеренията им (внасянето на текстовете) ГЕРБ зависят от техните коалиционни партньори – "Обединените патриоти" и независимите депутати в парламента.

Необходимостта нечленуващите в парламентарни групи да бъдат привлечени към начинанието се налага, защото "Обединени патриоти" са 21 човека (след напускането на "Атака"). Това означава, че дори всички те, заедно с цялата група на ГЕРБ, да се подпишат под проекта, събраните подписи ще са само 116.

Цялата тема четете ТУК



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
5
0
Пешо от Виница (преди 3 години)
Рейтинг: 95298 | Одобрение: 30713
Независимите " са готови да осребрят подписчетата си, но има един малък проблем. Или мизата за подписите им трябва да е много, ама ,наистина много голяма или да си плюят на суратя, като има опасност да бъдат пребити с камъни от народа на улиците!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама