Цвети Пиронкова тръгна с победа над германка на "Ролан Гарос"

28.09.2020 / 15:21 2

Снимка: Булфото, архив

Цветана Пиронкова победи германката Андреа Петкович с 6:3, 6:3 в мач от първия кръг на "Ролан Гарос" в Париж, пише Sportal.bg.

Във втория кръг българката се срещне победителката от срещата Кристи Ан - Серина Уилямс.

ПЪРВИ СЕТ

Две грешки от форхенд на Петкович донесоха ранен двоен брейк-бол за Пиронкова, която успя да го материализира моментално с много дълбок бекхенд-уинър по диагонала - 1:0. Германката продължи да бърка ударите си с предната страна на ракетата и пробивът бе затвърден без особени проблеми, като Цвети записа и първия си ас. Трудностите на 96-ата в света не спираха и съпротивата й към този момент беше незначителна - тя пак се озова в ситуация да отразява двоен шанс за брейк, като го предаде по най-лошия възможен начин с двойна грешка за 3:0.

Пиронкова се затрудняваше да вкарва първия си сервис в следващия гейм, а пък опонентката й се стремеше да е пределно агресивна и посрещаше втория начален удар доста навътре в корта. Тази агресия се отплати под формата на две възможности за брейк при 15-40, след като Цвети направи втората си грешка от форхенд в последните няколко минути. Първият брейк-бол бе отразен с красив бекхенд-уинър по правата (втори в гейма), а вторият - след грешка от бекхенд на Петкович. Двете преминаха през две равенства, в едното от които Пиронкова пропусна лесен смач за завършване на гейма, а малко по-късно тя пак си заслужи авантаж след поредния поразяващ бекхенд-уинър. За съжаление, германката повиши точността на отиграванията си и впоследствие дори стигна до шанс за пробив, който материализира след пресилен форхенд на Цвети - 3:1.

Петкович затвърди пробива си и се доближи още повече в резултата при 3:2. След неуспеха в предишния гейм, този път първият сервис на българката работеше по предназначение и тя спечели на нула за 4:2. Цвети стигна до нов шанс за пробив (двойна грешка на германката), който материализира майсторски с излизане на мрежата и завършващ форхенд по диагонала за 5:2.

За съжаление, Пиронкова не можа да приключи сета на свой сервис и след форхенд-уинър по обратния диагонал Петкович успя да върне един от пробивите - 5:3. Елегантна къса, марков бекхенд по диагонала и грешка от бекхенд-слайс на германката направиха така, че да се стигне до троен сетбол - 0-40. Още от първия шанс се възползва Цвети с пореден бекхенд-уинър по правата - 6:3 за 39 минути.

ВТОРИ СЕТ

Пиронкова започна много уверено втория сет. Страхотен нейн сервис затрудни максимално Петкович и Цвети дръпна в резултата с 15:0. Последва излизане на мрежата на българката и 30:0 в нейна полза, а малко по-късно тя спечели и този първи гейм.

Две поредни грешка на Петкович от форхенд в мрежата и двойна грешка поставиха Цвети в позицията за пробив и тя не изпусна възможността да поведе за 2:0.

Още в следващия гейм обаче Андреа върна пробива, въпреки добрата игра на Пиронкова.

Четвъртият гейм започна с преимущество на Пиронкова, която на два пъти повеждаше в точките, но съперничката й съумяваше да изравни, а след това и да спечели подаването си, за да изравни - 2:2.

Петият гейм мина под диктовката на българката, която максимално затрудняваше Петкович със сервиса си. След неин форхенд по диагонала Петкович германката изпрати топката в аут и резултатът стана 3:2 за Цвети.

В шестия гейм Пиронкова стигна до точка за пробив, която не пропусна да спечели и поведе с 4:2, след което затвърди пробива за 5:2.

Изправена пред възможността да загуби мача Петкович се стегна и спечели сервис-гейма си, въпреки че Пиронкова здраво я притискаше.

След това Цвети застана на сервис и спечели убедително гейма за 6:3 и крайното 2:0 сета.