Това е Сградата на годината в България

15.12.2023 / 12:22 3

Планетариумът в Бургас е удостоен с награда "Сграда на годината" в категория „Социална инфраструктура – култура“ в тазгодишното издание, предаде Moreto.net

Планетариумът в Бургас представлява не просто архитектурно постижение, но и пионерско изпълнение в иновативното строителство. Разработването на самоподдържаща се сферична конструкция, изработена от лазерно изрязани и полирани до огледална повърхност панели от неръждаема стомана и уникални вътрешни структурни елементи е доказателство за амбицията и визията, която води проекта. Неслучаен е фактът, че такъв тип обекти липсват както в България, така и в Европа, като присъстват единствено като скулптурни елементи, но не и като сгради и то с обществена и академична функция. Този строителен подвиг не само предизвиква техническите граници, но и служи като вдъхновение за целия строителен бранш, макар и маломерен като мащаб.


Архитекти: „Декор Дизайн“ Архитекти Бурулянови

Изпълнител: „Екип-5“ ООД

Инвеститор: Държавно Предприятие „Пристанищна инфраструктура„

“Честито на всички победители! Да получим наградата, означава, че сме получили признанието на професионалистите, експертите в архитектурното проектиране и строителството, а гласуването за сградата от страна на публиката, означава че сме в унисон с общественото усещане за естетика. Една от най-високите оценки, към която всички в сектора се стремим”, заяви арх. Емил Бурулянов от сцената.


Планетариумът в Бургас излиза от рамките на просто сграда, той е мост между ултра съвременната архитектура и необятния космос, създаващ едно уникално пространство за обучение, развлечение и социализация. Инвестицията в тази магнетична конструкция подчертава сериозен ангажимент към науката, образованието и обществото, и то с помощта на възхитителната астрономическа тайнственост. Реализирането на това архитектурно чудо е стратегическа стъпка към привличане на повече култура, образование и туризъм в региона, издигайки Бургас на ново ниво като град, олицетворяващ образование и иновации.



Планетариума не само отговаря на научни и образователни потребности, но също така функционира като социален център, където локалната общност може да се събира и да участва в разнообразни събития. Структурата се стреми да бъде място, което не просто информира, а вдъхновява, преобразува и обединява хората под общото изкуствено небе за изучаване на космоса. Със своята сферична форма и технологичните вълшебства, които предлага, този планетариум съчетава в себе си дигитално превъзходство и дизайнерско майсторство. Всяка частица от неговата конструкция, от неръждаемата стомана 316L полирана до огледалност, използвана за външната му обвивка, до 8-метровият прожекционен купол, е изградена с мисъл за прецизност и функционалност. Сградата е пример за това как инженерният ум и архитектурната красота могат да се съчетаят, за да създадат нещо, което не е просто естетически приятно, но и функционално и иновативно.

Инвестицията в този обект е стратегическа и предвижда не само актуални, но и бъдещи образователни и социални нужди, като същевременно се стреми, както към си към уникален силует, така и към качествено обзавеждане и богатство на преживяването. Съчетавайки изкуство, наука и технология, Планетариума е символ на симбиозата на знание и красота.



Планетариумът е ситуиран в непосредствена близост до Морска Гара, на територията на Зоната за обществен достъп на Пристанище Бургас. Обемът на сградата, представлява сферично тяло с ограждащ пръстен, служещ едновременно за периферия и козирка. Габаритът на сградата от 12 метра външен диаметър е съобразен с вътрешния прожекционен купол от най-ново поколение, с диаметър 8 м и необходимите му инсталационни сервитути.

Входът към Планетариума включва специални метални входно-изходни портали по кройка и шумопоглъщащо покритие. Стъпалата са разположени централно, симетрично и радиално от центъра, а достъпна пътека с наклон, виеща около сградата, осигуряваща фунционално достъпа на хора в неравностойно положение, но също така има и обогатяващ визуален ефект.

Обвивката на сградата е най-характерната й част. Тя се състои от 400 м2 околна повърхнина от неръждаема ламарина 316L, издържлива на атмосферни влияния, поставена на сектори, заварена на място, шлайфана и полирана до огледална повърхност. Около сферичния обем с обем 879 м3 е монтиран конзолно „пръстен“ под наклон от 12°, детайлно съвпадайки с наклона на вътрешния прожекционен купол. Пръстенът с конструкция от метални профили и облицован с атмосферно защитен корабен стъкломат, преминава в козирка над главния вход. Теренът е моделиран с постепенни повдигания наподобяващи „могили“ и има ефект на разместена от поставянето на сферичния обем земна повърхност.

Входната площадка е на кота 0.00, ведно с компактно приемно пространство и двустранни стълби към редовете.

Зрителната зала за 50 места е систематизирана в 5 реда, организирани радиално около центъра за оптимален зрителен ъгъл към небесната полусфера. На кота +2.22 са разположени пултовете за управление на аудио-визуалната система. Всички повърхности в ядрото са акустични и имат шумопоглущащи и шумонасочващи качества. Осигурено е ефектно интериорно и екстериорно осветление, подчертаващо специфичната структура на сградата през тъмната половина на деня. Планетариума е компресиран обем, изпълнен с взаимносвързани функции, които правят неповторимо изживяване, както срещата с неповторимия му силует, така и комфорта и уюта на ядрото му.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
0
Dooobre!!! (преди 4 месеца)
Рейтинг: 16955 | Одобрение: 6445
Като се има предвид вида на градовете ни, застроени с панелки и с изключително грозни и безлични новопостроени сгради, е смехотворно гръмко  да се нарече "Сграда на годината" едно произведение на архитектурния модернизъм, което има минимално въздействие върху облика на града. Така не се поощряват интересните и уникални архитектурни решения, които създават съвременна привлекателна среда за обитаване.
Да живей България!
1
1
MrBean (преди 4 месеца)
Рейтинг: 137186 | Одобрение: -2049
На времето в Амстердама пред Рийксмузеум бяха поставили такъв... кенеф.Дори  клетките с тоалетните бяха стъклени,но като заключиш ставаха бели... та толкова за сграда на годината. Къде им е акъла на архитектите от журито!?
5
1
хабиби (преди 4 месеца)
Рейтинг: 8425 | Одобрение: 1980
А на мен ми заприлича на градска тоалетна с два входа на първата снимка...

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама