Урок по история: Не, украинското нахлуване в Русия не е първото от Втората световна, китайците бяха първи

13.08.2024 / 14:16 4

Кадър Риа, Уикипедия 

Напоследък на доста места украинското нахлуване в Русия беше окачествено като "Първото от Втората световна война".

Със сигурност това е най-мащабното нахлуване, но не и първото.

Първото е извършено от Китай през далечната 1969 година.

Става въпрос за Конфликтът на остров Дамански.

Китайско-съветският пограничен конфликт представлява серия от въоръжени стълкновения между СССР и КНР в периода 2 март – 11 септември 1969 година. Конфликтът се разиграва в района на остров Дамански, на река Усури, на 230 км южно от град Хабаровск.

След смъртта на Йосиф Сталин, Никита Хрушчов е избран за Първи секретар на КПСС. Той организира разобличаването на Сталин на закрито заседание на XX на КПСС през февруари 1956 г. По този начин Хрушчов започва ликвидирането на „култа към личността на Сталин“ и се опитва да въведе демократизъм в тоталитарната система. Това води до чувствително охлаждане в отношенията между Китай и СССР. Ескалацията на напрежението между двете страни достига връх във въоръжените конфликти между СССР и Китай през 1969 г. Повод за сблъсък е неразрешеният от векове спор за границата и териториалната принадлежност на намиращия се в река Усури остров Дамански.

Коренът на проблема се крие в различното тълкуване, което двете страни дават на Пекинската конвенция от 1860 г. между Русия и Китай, съгласно която границата минава по двата бряга на реката. Статутът на водната повърхност и на речните острови е нерегламентиран. Според нормите на международното публично право границата следва да минава по средата между бреговете. Островът е отдалечен от Китай на 40 м, а от СССР – на 200 м, но и двете страни го смятат за свой. Островът и районът около него е под контрола на застава Нижная Михайловка.

В периода 1968 – 1969 обстановката по границата е напрегната. Китайските провокации се превръщат в ежедневие в района на острова. През нощта на 2 март 1969 година китайски военни части се прехврълят на острова и се окопават. Съветските граничари на сутринта регистрират нарушение на границата. Група граничари под командването на лейтенант Стрелников – общо 9 души – се отправят на острова, за да отстранят от съветска територия нарушителите. Окопалите се китайци откриват огън от упор. Съветските граничари загиват под огъня на близо 300 китайски автоматчици. Прикриващата съветска гранична група от 5 души под командата на младши сержант Бабански отвръща на огъня и докладва за инцидента. Командирът на Иманския граничен отряд полковник Леонов вдига по тревога маневрена група. С цената на 32 жертви китайците са отблъснати от острова. На 14 март съветските граничари получават заповед да се изтеглят от острова. През нощта получават нова заповед – да го превземат. Полковник Леонов повежда група от три Т-62 (по това време нов и секретен). Командирският танк е поразен, а полковникът е убит. Останалите танкове се връщат на изходни позици, оставяйки поразения танк и трупа на своя командир. През нощта група разузнавачи правят опит да унищожат танка. В крайна сметка танкът потъва в реката след попадение на 160-мм минохвъргачка. По това време китайците са прехвърлили на острова около 2000 души. Сутринта на 15 март граничарите атакуват острова, но са отблъснати. В съветския тил са развърнати дивизион реактивни системи за залпов огън БМ-21 Град и арт. полк със 122-мм гаубици. За да бъдат задействани тези части, е необходима санкцията на военния министър маршал Гречко, който е в командировка, или на генералния секретар Леонид Брежнев, който е на официално посещение в Унгария. На 16 март командващият Забайкалския военен окръг генерал Павловски, без санкцията на Москва, взема инициативата в свои ръце. В 12:50 ч артилерията нанася удар по фронт дължина с 10 км и дълбочина 6 – 7 км. Изстреляни са около 2000 снаряда и ракети. Очевидци сравняват бойното поле с крематориум. Тежките поражения, които нанася реактивната артилерия на китайските части са в основата на легендата за „лазерното оръжие“ използвано от руснаците. След артилерийската подготовка 2 батальон на 199 МСП с танкова поддръжка атакува острова и го превзема. Генерал Павловски е издигнат на поста главнокомандващ на съветските войски. За периода на военните действия СССР губят 60 бойци. За Китай няма официални данни, но те се изчисляват на минимум 1000 души. След инцидента в района на Дамански е дислоцирана мотострелкова дивизия.

Следващият инцидент е на 12 август 1969 година в района на Казахската ССР в района на височината Каменная до езерото Жаланшкол. На тази дата съветските граничари забелязват китайски войници да се окопават на Каменная. Група съветски граничари под командването на НЩ подполковник Никитенко атакува с подкрепата на придадените БТР височината. За подкрепа на китайските войници са изпратени с камиони покрепления – около 70 души. Китайците са прехванати от граничните групи за прикритие с БТР. Един БТР прониква в китайския тил и превзема укрепленията. Сблъсъкът трае 9 часа. 18 китайци са убити, 2 – пленени. СССР губят 2 граничари и 11 ранени.

На 11 септември 1969 година, завръщайки се от погребението на виетнамския лидер Хо Ши Мин, съветският министър-председател Алексей Косигин се среща с Чжоу Енлай. Подписано е споразумение, с което се прекратяват граничните конфликти. Спорът окончателно е решен през 90-те години на 20. век, когато Дамански и редица спорни територии са предадени на Китай.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
4
cron1 (преди 3 месеца)
Рейтинг: 103114 | Одобрение: -10176
Митът за непобедимата Съветска армия, отдавна е развенчан! Време е джуджето да седне на масата за преговори С РАЗУМНИ ПРЕТЕНЦИИ! :devil:
Марио Кроненберг
1
4
Ко? Не! (преди 3 месеца)
Рейтинг: 16854 | Одобрение: -1501
Руснаците да стискат палци китайците да не решат, че някое парче из далечния изток е тяхно, че не виждам какво могат да направят тогава. Тези дни се видя на украинската граница, където са вече трета година във война, че е практически почти незащитена и украинците си влязоха, като на разходка. Сега на руснаците се налага да издърпват свои войски от най-горещите точки на фронта от Запорожко, Донецко, Луганско, където са им крайно необходими за да се опитват да си върнат границата. Това показва, че в Русия няма никакви свободни резерки, които могат да свършат тази работа. Какво остава за китайската граница, която е на майната си. Онези могат да влязат пеша и с голи ръце и няма кой да ги спре.
1
5
Уйо (преди 3 месеца)
Рейтинг: 45182 | Одобрение: 7677
За Китай руснаците са варварите от север и Владивосток, Хабаровск, Благовешченск са китайска територия. Сахалин също. Няма да е учудващо ако утре или в други ден си ги поискат. Ако Русия застане в патова ситуация и отслабне много от войната, може да се опитат и да ги вземат.
5
0
kris (преди 3 месеца)
Рейтинг: 392712 | Одобрение: 66947
Значит так случилась : Мирний трактор ответил огня, унищожил врага и потом улетел.....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама