Виктор Николаев в ефира на Нова: Имам чувството, че ще има мутации до пълно изтребление
Кадър: "Нова телевизия"
Любопитна реплика изрече водещият на сутрешния блок на "Нова телевизия" Виктор Николаев по време на днешния ефир.
В разговор с вирусолога доц. Любомира Николаева-Гломб, той каза: "Имам чувството, че ще има мутации до пълно изтребление".
Доц. Николаева-Гломб обаче споели, че ще е така до пълно изтребление на вируса. Тя разказа и нови неща за новите варианти на коронавируса, както и за ваксините.
"Британският вариант на коронавируса се е наложил в страната и това вече е доказано. Около 75% от пробите, събирани преди две седмици, са с британския вариант на COVID-19", заяви тя, като допълни, че очаква процентът от следващите проби да бъде и по-висок.
„Дистанцията от 1.5 м е препоръчително разстояние, което статистически показва, че вероятността да се заразим е по-малка. Такава обаче винаги има. Хората си представят, че когато си направят ваксина, като преболедуват и като спазват мерките, това е като някакъв скафандър около тях, който ги пази. Да, той ги пази в 90 - 95% от случаите, но винаги има възможност вирусът да пробие защитата”, допълни експертът.
Относно южноафриканския вариант на коронавируса доц. Гломб посочи, че по-скоро го няма в България. Въпрос на време обаче било в страната да влязат всички варианти.
„От всички, циркулиращи в глобален мащаб варианти, нигерийският е най-притеснителен. Точно към него неутрализиращите антитела, които се образуват в резултат на преболедуване и ваксиниране, са с най-малък афинитет”, коментира тя.
Дали ще се наложи и трета доза от ваксината заради нигерийския вариант на коронавируса, доц. Гломб обясни, че фирмите производители вече работят за преправяне на препаратите си.
„Необходими са изследвания, за да се докаже дали коригираната ваксина ще произведе достатъчно на брой антитела срещу новите варианти”, коментира тя.
Доц. Гломб обясни и защо в страната го няма сезонния грип. „Това е познат феномен. Когато започва грипният сезон, имаме доста вируси - A, B. Докато накрая един взима връх и става доминиращият. Сега наблюдаваме същото. Коронавирусът взе връх - той е прекрасно адаптиран към нас. Той се чувства екстра сред нас”, добави тя.
За посещенията в ресторантите доцентът каза: „Всеки има глава на раменете си и може да прецени дали отиването на ресторант му е жизнено необходимо. Разбирам и носталгията към стария начин на живот, но вече една година живеем в тези обстоятелства с коронавируса”, заключи тя.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!