Военната хунта в Мианмар иска пари от Русия
кадър: vimeo/TV BRICS и Министерство на отбраната на Русия
Хунтата в Мианмар има нужда не само от оръжия от Русия, но и от пари
Военната хунта, която завладя властта в Мианмар в резултат на преврат и кървави мерки за протести, разчита на инвестиции от Русия. Според Financial Times това e съобщил лидерът на хунтата генерал Мин Аунг Хлайн, който се самоназначи за ръководител на Държавния административен съвет - най-висшата власт за периода на военното положение, предаде finanz.ru
След преврата и протестите, по време на които военните използваха огнестрелни оръжия, убивайки над 300 демонстранти, включително 14 деца, САЩ и Европейският съюз наложиха санкции, а Япония спря икономическа помощ за Мианмар, където една четвърт от населението е под линията на бедност и БВП на глава от населението се доближава до показателите на Замбия и Етиопия и е оскъдните 1,3 хиляди долара годишно.
Но Русия, която доставя оръжие на Мианмар - от изтребители Су-30 до ракетната система за противовъздушна отбрана Панцир - изпрати заместник-министър на отбраната Александър Фомин на военен парад в страната, придружен от делегация на журналисти.
Мин Аунг Хлайн, приветствайки руснаците, каза, че Русия е „истински приятел“.
„Мианмар очаква вашите бизнесмени“, каза генералът, който преди това беше награден с медала на Министерството на отбраната на РФ „За укрепване на бойната общност“.
Фомин от своя страна заяви: „Мианмар е надежден съюзник и стратегически партньор на Руската федерация в Югоизточна Азия и Азиатско-Тихоокеанския регион като цяло“.
Оказвайки се в геополитическа изолация след анексирането на Крим и краха на отношенията със Запада, Русия търси съюзници и ги намира сред най-кървавите режими в света.
Решението да се подкрепи открито военният преврат в Мианмар е "средният пръст, показан на Запада", каза Александър Габуев, ръководител на азиатските изследвания в московския център "Карнерги". Смисълът на този жест е: „можем да правим каквото искаме“, обяснява той. Има обаче малко рискове за Москва. „Мианмар е далеч от Русия, така че няма да им се налага да се справят с бежанците или последиците, ако хунтата падне“, казва Ерви Лимахуе, директор на Програмата за власт и дипломация в Австралийския институт Лоуи.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!