Защо страните в Южна Америка никога не влизат във войни помежду си
Кадър Ютуб
Бразилия е огромна държава 5-та в света по население с 212 милиона души население и неизчерпаеми ресурси.
Защо не поглъща останалите държави в Южна Америка?
Защо тези страни в исторически план не са влизали в нито един голям военен конфликт помежду си от 150 години насам?
Има редица фактори, които са допринесли за относителния мир между страните от Южна Америка.
Едната причина е идеята за регионална интеграция, която се насърчава от организации като Съюза на южноамериканските нации (UNASUR) и Общността на държавите от Латинска Америка и Карибите (CELAC).
Тези организации спомогнаха за насърчаване на сътрудничеството и диалога между държавите, което спомогна за предотвратяване на ескалация на конфликти.
Освен това много южноамерикански държави са имали демократични правителства през по-голямата част от историята си. Това е помогнало за предотвратяване на възхода на авторитарни лидери, които може да са склонни да започнат война.
И накрая, съществува споделено културно и историческо наследство между страните от Южна Америка, което е помогнало за създаването на чувство за споделена идентичност и желание за избягване на конфликти.
Около 90 % от населението на Южна Америка са католици. Техният духовен лидер е един - Римския папа. Ватиканът е над всеки държавен лидер бил той и най-агресивния диктатор, за разлика от други религии.
Южна Америка е огромно място, по-голямо е от планетата Плутон със 17 840 000 квадратни километра, но има население по-малко от Северна Америка. Разбира се, това означава, че армиите трябва да пътуват много по-далеч, за да стигнат до вражеската столица, отколкото да кажем, че германците ще трябва да изминат, за да стигнат до Париж.
Тази слаба гъстота на населението се усложнява от мястото, където живеят тези хора, от Сао Пауло до Лима, Каракас до Пунтас Аренаса.
Големи части от населението живее в труднодостъпни изолирани места.
Огромни планински масиви, непроходими джунгли правят терена непроходим за сухопътни операции, каквито има в Европа.
Представете си, че сте диктатор в Аржентина и искате да вземете земята на всички по-слаби съседи. Вашата армия е много по-добра от тази на съседите ви и пак не можете да направите нищо.
Ако се опитате да отидете на запад, ще се изкачите до чилийската граница и втората по височина планинска верига в света, само за да откриете, че е почти непроходима за големи военни части и сега сте заседнали в планините без храна. Войниците ви ще измръзнат.
Опитайте да отидете на север до Боливия и ще стигнете толкова далеч, колкото линиите за доставки ви позволяват да се движите през огромните разстояния, части, покрити с гъста джунгла.
Тръгнете на изток и след като изминете повече от хиляда километра, ще откриете прекрасни големи планини, които не можете да прекосите, защитаващи всеки голям град наоколо.
Басейнът на река Парана наистина има хубава и лесна за преход земя, което вероятно е причината за най-разрушителната война в Южна Америка да се проведе тук във Войната на Тройния съюз. Тогава Парагвай почти изчезна от картата. Тази война е в далечната 1864 до 1870 г.
Около 500 хиляди души загиват в тази война между Парагвай от една страна и Бразилия, Аржентина и Уругвай от друга.
Това болезнено преживяване вероятно е допринесло за относителния мир и стабилност в района. Оттогава Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай са склонни да изливат разочарованието си във футболни мачове, вместо във войни.
Ето защо, когато се появи истински диктатор в Аржентина Леополдо Галтиери, изправен пред опасна непопулярност, реши, че иска да започне война, единствената територия, която можеше да достигне, беше малка двойка британски острови с население едва над хиляда души.
Той започва Фолклендската война през 1982 година срещу не кой да е Великобритания.
Естествено бързо губи войната, а след това и властта си.
Географията (която е изненадващо еднаква за толкова голям регион) изолира населението в Южна Америка, като затваря мнозинството в тесни крайбрежни равнини.
Това прави вътрешните конфликти лесни, а външните конфликти трудни, което води до странната ситуация.
Южна Америка често се свързва с насилие в западното съзнание, корупция, граждански войни, незаконни сделки, които се извършват там, но наистина е имала само една особено кървава война.
Парагвайската война през 1864 година е смятана за най-срамния момент в историята на Бразилия.
"Нахлухме и убихме нашите съседи. В това няма гордост.", обяснява бразилец в Куора.
Въпреки, че Парагвай нападна пръв ние разбираме последствията - как войната осакати Парагвай и накара населението му да страда.
Бразилия е най-голямата военна и икономическа сила в Южна Америка. Винаги има идиоти, които набират власт, но ние не сме войнолюбиви или империалистически народ, посочва той.
Етническата концепция, която движи много войни по света, няма смисъл и в Южна Америка - няма „етнически бразилец/аржентинец/боливиец/перуанец” или какъвто и да е друг.
Ние сме съставени от имигранти и местни жители.
Има някои териториални спорове и съперничества в Южна Америка - а именно между Аржентина/Боливия и Чили. Особено Боливия може да стане враждебна към Чили заради достъпа до Тихия океан - ако някога почувстват, че могат да спечелят.
Но като цяло южноамериканците са склонни да се отнасят един към друг като към братя и сестри – караме се, караме се и се ядосваме един на друг, но не искаме някой от нас да бъде наранен, обяснява той.
Тази сателитна снимка ясно обяснява защо е малко вероятно в Южна Америка да има голяма война.
Една от причините да не е имало толкова много международни войни в Южна Америка са огромните количества естествени бариери по границите на тези нации.
Почти невъзможно е да се правят големи военни маневри през тропическите гори на Амазонка или през Андите. Цената на войната далеч надхвърля всякакви печалби.
Географията е това, което мисля, че е основната причина Южна Америка да няма големи войни между своите нации.
И все пак в някои от страните управляват полудиктатори или военни хунти.
Има риск от граждански войни.
Военните на страните от Южна Америка обикновено са заети с арести, изтезания, сълзотворен газ, разпити и убиване на местното население, обяснява човек в Куора.
Борбата с „вътрешния враг“ е много по-малко опасна от провокирането на истинска война, в която наистина можете да бъдете унищожени.
Въпреки това, шансовете за Гражданска война във Венецуела сега са много високи, особено след като Мадуро отрязва всички връзки с външния свят, което води до неизбежен глад и след това до Гражданска война.
Все пак Южна Америка е много по-стабилна, отколкото при предишните поколения. Аржентина, Чили, Колумбия, Уругвай, Фолкландските острови и Перу са напълно стабилни и се справят много добре, като миналите проблеми са решени. Вероятността от гражданска война в Бразилия е нулев.
А Мексико в Северна Америка е далеч по-малко опасно, отколкото смятат американците. Попитайте всеки, който е пътувал там, посочва анализатор в Куора.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!