Благомир Коцев: Охранители не са допускали институциите до тайния град край Варна

31.05.2026 / 10:31 12

Стопкадър БНТ

Варненският градоначалник коментира злободневната в България тема през последните дни.

Служители на община Варна и други контролни органи не са били допускани до незаконния строеж край Варна, известен като „тайния град“, а част от проверяващите са се страхували да влизат в района.

Това каза в "Денят започва с Георги Любенов" кметът на Варна Благомир Коцев във връзка с незаконния град край Варна. По думите му проверяващите са срещнали охрана, огради и съпротива при опитите си да извършат контрол на място, а впоследствие е била потърсена помощ от полицията и жандармерията.

Той подчерта, че казусът с незаконния град край Варна е дълбок и комплексен, а хронологията на действията на институциите трябва внимателно да бъде проследена. По думите му общината е била наясно със случая и е предприемала действия, но е срещала пречки при проверките на място. Коцев коментира твърденията, че незаконното строителство е било допуснато заради бездействие на институциите.

„Мога да кажа, че това, което се казва – че е имало таен град и широко затворени очи – може да е вярно за някои институции, но със сигурност не е вярно за мен. Аз със сигурност съм бил с широко отворени очи, защото съм запознат със събитията и как те стартират. Това дали някой в строителния контрол е бил със затворени очи – не знам, и дали се е опитвал да затваря моите – възможно е. И заради това се стигна до въпросните уволнения. Хронологията е много важна да се проследи, за да знаем какво се е случило.“

Коцев обясни какви действия са били предприети след първите сигнали.

„Първите сигнали за незаконно строителство и сеч в горите на Златни пясъци са от 6 юни 2024 година, които са изпратени до район „Приморски“. Район „Приморски“ е най-големият район във Варна, който си има кмет и собствен строителен контрол. В техните правомощия е те да действат, да отидат на място и да установят незаконното строителство и те са го направили. Установили са, че към този момент има 11 строежа, които са в ход. Те започват да работят по издаването на актовете за незаконно строителство.“

По думите му при последваща проверка са били открити още незаконни обекти.

„На 3 февруари 2025 година отива повторна проверка от РНСК. Установени са още 4 незаконни къщи и стават 15 към онзи момент. Район „Приморски“ действа и издава съответните документи. След проверката се прави съвместна проверка между Община Варна и район „Приморски“, което довежда до ясното съзнание на общината, че те не се допускат. Има охранители, които не ги допускат да извършат тази съвместна проверка. В този момент нашият строителен контрол изисква цялата преписка в голяма община и тя започва да работи по нея. Тогава са започнали да се създават тези актове по тези 15 незаконни постройки и е започнал един пинг-понг между институциите.“

Коцев обясни и защо строителството е продължало през този период.

„За да спре строителството, трябва да бъде издадена заповед за спиране на строителството. Заповедите за спиране на строителството излизат за първи път на 1 септември 2025 година. От февруари-март 2025 до септември 2025 година това е пътят, който е извървян за спиране на първите сгради там.“

По думите му институциите са срещнали сериозна съпротива при опитите да извършат проверки на място.

„В края на 2025 и началото на 2026 година отиват последващи проверки. На 25 март отиват много институции – РНСК, строителен контрол на район „Приморски“, на голяма община, горските служби – и се опитват да влязат в тази зона. Оказва се, че има охрани, които не допускат да влезе нито една институция към този момент. Това е по разкази на нашите служители. След което те искат допълнителна подкрепа от полицията и жандармерията, очевидно са били уплашени от това, което се случва. Идва жандармерия и се опитва да влезе и органите да могат да осъществят съответния контрол и опис на сградите.“

Според Коцев липсата на достъп до имотите е възпрепятствала работата на контролните органи.

„Такъв не е бил оказан и е бил възпрепятстван от охранителите, от големи огради. Нашите служители сега разказват, че те са се страхували да ходят на тези обекти.“

Според Коцев отговорността за случая не може да бъде прехвърляна само на общината.

„Тази идея за някаква мистерия около знанието на това е абсолютен мит. Всички институции са знаели. ДНСК са ходили на 21 януари 2025 година. Освен къщи, има и инженерна инфраструктура. Има трафопостове, има присъединяване към електропреносната мрежа, има присъединяване към ВиК мрежата. Тоест тук има редица институции, които трябва да вземат своята отговорност.“

По повод появилата се снимка на бившия заместник-кмет Павел Попов, украинския посланик и инвеститора Олег Невзоров, Коцев заяви, че кадърът е направен по време на официално културно събитие и няма връзка с инвестиционния проект.

„Няма никаква мистерия около това. Това е едно светско събитие. Става дума за изложба, която е организирана от Украинското посолство, на която официални гости са били поканени. Господин Попов е бил поканен като представител на общината. Там е имало редица други гости и очевидно въпросният господин Невзоров също е присъствал на тази изложба. Снимката с украинската посланичка – аз съм убеден, че господин Попов е там заради нея. Той се снима с посланичката на Украйна, не се снима с някой друг.“

По повод обвиненията на бившия кмет Иван Портних, че общината е направила опит да узакони незаконните постройки в района, Коцев ги определи като „абсолютни глупости“ и обясни, че процедурата по подробния устройствен план се движи по законов ред и не зависи от кмета, докато не стигне до него за подпис.

По думите му незаконното строителство в крайна сметка ще стигне до процедура по премахване.

„Ние ще стигнем до актове за събаряне на това строителство, защото това казва законът. Те ще бъдат вероятно жалени в съда. Там ще има аргументи от двете страни. Това със сигурност ще е процедура, която ще мине през съответните етапи в съда.“

Коцев обаче подчерта, че разрушаването на обектите няма как да стане веднага.

„Няма да дойдат утре багерите, но в крайна сметка аз допускам, че ще се стигне до събаряне в някакъв момент.“

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
3
0
Серж (преди 2 седмици)
Рейтинг: 241565 | Одобрение: 48885
Абсурдистан, братче!!!...Разграден двор. Всеки си влиза, откъдето си иска, изсира си лайното, че после има и претенции...Пусто дърво и цялата измет вън от страната!  Ама няма кой...
2
4
Burton (преди 2 седмици)
Рейтинг: 40883 | Одобрение: 3588
Серж, за съжаление има мнго които му вярват. Вчера говорих с мой познат, който ми твърдеше буквално "той кмета не е знаел". Антон Кутев онзи ден по телевизията пък друга глупост каза "Аз не обвинявам кмета на Варна, защото той вероятно е бил притискан… От тоя украинеца…". Схващаш ли? Притискан бил и това го извинява явно. 
4
0
Серж (преди 2 седмици)
Рейтинг: 241565 | Одобрение: 48885
Пълен цирк! Някой вярва ли на Блажковите глупости?
3
0
Пиша на кирилица (преди 2 седмици)
Рейтинг: 17216 | Одобрение: -949
Ами да беше им спрял тока и водата и сами щяха да ги поканят за проверка.
Светлината колкото и да бърза когато пристигне заварва тъмнината.
1
4
Burton (преди 2 седмици)
Рейтинг: 40883 | Одобрение: 3588
Благомир Коцев очевидно предпочита ролята на случаен наблюдател, който нищо не е видял и нищо не знае. Само че има един неудобен факт. Съществува Заповед № П-019 от 17.01.2025 г. за разрешаване изработването на Подробен устройствен план (ПУП–ПРЗ) в местността „Баба Алино“. Заповедта е подписана лично от назначения от него заместник-кмет по строителството инж. Пламен Китипов. Това не е слух, публикация във Facebook или квартална легенда. Това е официален административен акт с печата на Община Варна. И тук възниква логичният въпрос: След като ПУП-ът беше спрян под натиска на гражданското недоволство, защо и до днес Благомир Коцев не е отменил заповедта на своя заместник-кмет? Или заповедта е била правилна и няма проблем с нея, или е била грешка и трябва да бъде отменена. 
4
1
Серж (преди 2 седмици)
Рейтинг: 241565 | Одобрение: 48885
Това звучи доста инфантилно и тъпо! Служители на общината няма да бъдат допуснати от охранителите...И те няма да се оплачат на кмета, и той няма да привика шефа но ОДП и няма да се изсипят десетки ченгета и да ги изпозакопчеят...Приказки за малоумници! Но като има кой да им вярва...Когато прокуратура, следствие и съд се снишават и чакат да видят, какво ще им наредят "отгоре"...Така ще е...
1
4
Burton (преди 2 седмици)
Рейтинг: 40883 | Одобрение: 3588
Тогава нямаше да ги проверява общината. Не е особено сложно.
4
0
уйчо (преди 2 седмици)
Рейтинг: 132272 | Одобрение: 8812
Че и собствена общинска полиция имат! Някой да ги е виждал скоро?? Дейба!
2
1
kjk (преди 2 седмици)
Рейтинг: 215171 | Одобрение: 21601
Ами ако не бяха жилища, а лаборатории за размножение на вируси смъртоносни???
1
6
Burton (преди 2 седмици)
Рейтинг: 40883 | Одобрение: 3588
Чудя се кое е по-жалкото. Дали историята на кмета или това как човек на възраст сменя акаунти и цъка минуси в безсилието си да се аргументира, понеже е толкова глупав. Палячо, жалък си.
2
1
kjk (преди 2 седмици)
Рейтинг: 215171 | Одобрение: 21601
Тоя смешник да си хвърля оставката!!! Няма само да събираме средства за гаранциите му !!!
5
1
уйчо (преди 2 седмици)
Рейтинг: 132272 | Одобрение: 8812
Смешна работа! Няколко охранители не допуснали държавните институции, те се уплашили, прибрали се по къщите и треперели от страх! Вместо да се обадят на момента на полицията да дойде де им асистира да си свършат работата!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама