Децата, които изкупват слабостта на родителите си

03.06.2014 / 10:51 0

Децата са тези, които плащат за грешките и слабостите на родителите си. Най-тежко е, когато едно малко дете попадне в дом, пък било то дори временно. Чувството, че го изоставят, го застига с пълна сила всеки път, когато майка му си тръгва след поредното посещение. „Това изживяване се повтаря отново и отново“, обясняват специалистите от дома за деца, лишени от родителски грижи „Другарче“. В момента в институцията живеят 20 деца от 3 до 7 годинки, както и осем деца, прехвърлили седмата си година, настанени в малкия семеен център, който е разположен в двора на дома. „Добрата новина е, че само едно от децата е с подписана от семейството си декларация за отказ от родителски права и в момента се търси подходящо семейство, което да го осинови“, обяснява шефът на институцията Таня Кръстева. Допълва, че пет от децата са настанени в „Другарче“ за постоянно грижа, а останалите – на седмична. „Хубаво е, че родителите на няколко от децата идват всяка вечер да си ги прибират у дома, а сутрин ги водят, тъй като не могат да се справят с отглеждането им през деня. Това е добре, тъй като малчуганите не се чувстват изоставени. От 19 години работя в дома и преди години нито едно дете не си ходеше вкъщи. А сега в резултат на реформирането на домовете и това, че през 2015-2016 г. институциите трябва да бъдат затворени във вида, в който ги познаваме, е огромна крачка“, коментира още Кръстева. И допълва, че децата, които живеят в така наречените къщички, водят живот възможно най-близък до семейния. Те попадат там, ако до седмата си година за тях не се намери подходящо приемно семейство.

За цялата 2013 г. 14 от децата, отглеждани в дом „Другарче“, са били изведени от институцията и настанени при приемни родители. В болшинството от случаите тези деца не са били напълно изоставени от семействата си. По-скоро те са били настанени в дома, тъй като родителите им не са могли да се грижат за тях поради сериозните проблеми, с които е трябвало да се справят. Някои от тях са били бездомни, други безработни, трети с тежко заболяване. „За децата е много по-добър вариант за няколко месеца да живеят при приемно семейство, отколкото да бъдат настанени в институция, докато чакат родителите им да си стъпят на краката“, коментира Кръстева. Колкото и да е намаляващ броят на децата в институциите за сметка на приемните семейства обаче, нуждите им не могат да бъдат 100 процента обезпечени от държавата и общината. И тук идва ролята на гражданското общество и дарителите.

Всеки дарител е добре дошъл

Развлечения, лекарства, постелъчен материал, учебни пособия, обувки – това са всекидневните нужди, за които дарителите могат да съдействат на дом „Другарче“. Децата от институцията разчитат от години на община Варна и на няколко частни фирми, които помагат за закупуването на онези неща, за които държавният бюджет не достига. Най-тежките моменти за ръководството на дома са преди началото на учебната година, когато се провеждат родителските срещи и на които всяко дете получава дълъг списък от учебни пособия, които трябва да се набавят. „Не можем финансово да се справим сами, защото 5- и 6-годишните деца посещават подготвителна група в близкото училище „Стефан Караджа“, а осемте деца в къщичката, която се намира в двора, са в училищна възраст и всички ходят в училище „Найден Геров“. Те са на различна възраст – в първи, втори и в шести клас“, обяснява Таня Кръстева. Така че, който иска да подкрепи децата, винаги има с какво. И не става въпрос само за пари. Децата от „Другарче“, като всички останали, имат огромна нужда от развлечения, от присъствието на нови хора около себе си. Дали някой ще отиде веднъж седмично просто да им прочете приказка или пък ще си поиграе с тях, няма да бъде върнат. Такъв жест направи екипът на DeSheli в навечерието на 1 юни. В рамките на около два часа всички деца се събраха на двора в дома, където аниматорът Живко Драгостинов ги увлече в поредица от забавни игри, предизвиквайки ги да се смеят с глас. В кратките почивки хлапетата похапнаха плодове, а на финала се разровиха в голяма торба с нови играчки.

„Това е само една малка крачка от социалната политика на компанията, която се води в цял свят. Фирмата обръща изключително внимание на децата, защото в крайна сметка те са нашето бъдеще, а от друга страна, всеки човек заслужава равен старт в живота“, коментираха гостите. Макар за първи път да прекрачват прага на „Другарче“, малко плахи и несигурни, децата им помогнаха на гостите бързо да се потопят в празничната атмосфера и самите те да се върнат назад към времето на клоуните, шоколадовите петна и безгрижните усмивки. „Искаме да опознаем децата, които по една или друга причина са попаднали в неравностойно положение и съвместно с екипите, които се грижат за тях, да видим как можем да им помогнем. Важно е да се изгради комуникация с тях, да знаят, че има хора, на които могат да разчитат, че не са забравени“, обясняват още младите хора, уверени, че светът трябва да си взаимодейства и по-силните днес не бива да обръщат гръб на по-слабите.

„Децата помнят - още едно-две посещения при тях и ще ви разпознават. Обичат, когато приемат гости, с които да поиграят. Например през седмицата, в която се проведе маратонът на четенето, всеки ден млади хора идваха да им четат, получи се изключително добре, те наистина бяха много доволни“, разказа Таня Кръстева. И докато разказва за последните положителни емоции, децата вече се насочват към своите гости да им обясняват или питат нещо, да се смеят или да искат помощ в бърсането на изцапаните с шоколад ръчички.

Нека не си спомняме за тези дечица само на празници. Ако не знаете по какъв начин можете да им бъдете полезни, свържете се с ръководството на „Другарче“ и попитайте. Специалистите ще ви дадат идеи и насоки, така че да извикате положителни емоции и у децата, и себе си. 



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама