Галъп: 17 % от българите предпочитат България да се присъедини към Русия и Китай, 50 % да остане в НАТО и ЕС

19.09.2024 / 16:15 6

Пиксабей

Сред причините за ръста на доверието следва да се открои ролята на двата съюза като генератор на сигурност, защита, икономическо развитие и стабилност за България на фона на геополитическите турбуленции и заплахи

Ако българите бяха изправени пред хипотетичен избор, 49,9% биха избрали България да е част от демократичния свят, т.е. от Европейския съюз, НАТО и пр., 25,5% не могат да определят коя алтернатива предпочитат, а едва 17,1% биха избрали друг тип интеграционни общности около Русия и Китай. Останалите се затрудняват да отговорят, показва проучване на „Галъп интернешънъл болкан“, публикувано на сайта на социологическата агенция, цитира Епицентър.

Изследването е осъществено между 28 август и 5 септември т.г. сред 802-ма души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

 

Данните показват, че при най-младите убеждението, че мястото на България е в ЕС и НАТО, достига до над 70%, докато при най-възрастните картината е разнородна, но и там натрупванията в полза на европейския път на развитие са най-осезателни, посочват социолозите.

 

Последните наблюдения се потвърждават и от директен отговор на въпроса за личните възгледи -  48,8% са в „западна“ посока, а в „източна“ са 20,6%. И тук обаче сериозен е делът на онези, които не могат да определят – 30,6 на сто, допълват социолозите.

Доверието в ЕС остава традиционно високо. За периода от септември 2023 до септември 2024 г. има известно повишение от 54,2% на 59,5%. В същото време недоверието към ЕС спада за периода от 37,1% на 28,3%. В предходни периоди данните са били и още по-положителни. Въпреки колебанията, ясно е, че общественият избор е насочен категорично към ЕС и на фона на българските национални институции образът на европейските институции и ЕС, като цяло, изглежда безспорен, коментират от „Галъп интернешънъл болкан“.

Данните показват, че само за година доверието в НАТО се е увеличило от 32% на 40,1%, докато недоверието е намаляло от 53,5% на 45,4%.

Според социолозите ръстът в доверието на българите към ЕС и НАТО е многофакторно обусловен, но във всички случаи сред причините за него следва да се открои ролята на двата съюза като генератор на сигурност, защита, икономическо развитие и стабилност за България на фона на геополитическите турбуленции и заплахи.

 

„Галъп интернешънъл болкан“ направи експериментална проверка на отношението към различни страни, които са примери за глобални и европейски фактори, информират от агенцията. От него става ясно, че най-високо одобрение получава Германия – 49,9% доверие, следвана от Унгария с 41 на сто, но и с немалки дялове на колебание, Франция - с 38,9%, и Великобритания – 37,3 на сто. 

Проучването показва и нов спад в доверието на българите към Русия след началото на руската агресия срещу Украйна, настоящото изследване регистрира 30% доверие. Съпоставката с аналогичните данни от изследванията на „Галъп интернешънъл болкан“ през 2021, 2022 и 2023 г. показва устойчиво нарастване на недоверието към страната. През септември 2021 г., т.е. преди нападението срещу Украйна, рейтингът на Русия е бил положителен (+2), но през септември 2022 г., т.е. след началото на агресията, вече е отрицателен, -15. През 2023 г. това отрицателно ниво се запазва (-14), а през настоящата година бележи нов спад до -22: „доверие“ заявяват 30%, а „недоверие – 52% от запитаните.

Доверието към САЩ е в рамките на традиционните стойности между 26-31%. Настоящото изследване регистрира доверие към САЩ от 27,2%. Данните, натрупани от мониторинга през годините показват, че текущият политически стил на управление в дадена страна оказва влияние върху цялостния неин образ у нас, отбелязват социолозите.

В настоящото изследване пример в това отношение е Унгария – регистрира се доверие от 41%, което може да се обясни със симпатиите на българите към по-категоричното отстояване на национални позиции в рамите на ЕС, което демонстрира унгарският политически елит, посочват от „Галъп интернешънъл болкан“.

Що се отнася до Китай, страната се приема с доверие от едва 23,6% от българите и значително недоверие от 52,4%. Това може да се обясни както с недостатъчното познаване и културните различия, така и със заявеното предпочитание на мнозинството от българите към демократичните модели в Европа, коментират от агенцията.

Според социолозите с възрастта и политическите пристрастия структурата на мненията се променя. Носталгични, провокирани от пропаганда или пък от дейността на вътрешни актьори, настроения се обостриха особено в хода на руската агресия срещу Украйна. Въпреки това обаче водещото предпочитание в масовото съзнание на българите към демократичните държави е устойчиво, е основният извод от проучването.

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
2
cron1 (преди 2 месеца)
Рейтинг: 102828 | Одобрение: -10167
Каква независимост без армия бе, Пра? :devil:
Марио Кроненберг
2
2
ПраБългарин (преди 2 месеца)
Рейтинг: 62913 | Одобрение: -28367
България е на границата между изтока и запада, и трябва да е задължително независима... Ама за това са нужни топки и то големи, здрави, от страна на мъжете и от страна на жените... 
2
4
село варна (преди 2 месеца)
Рейтинг: 24634 | Одобрение: -136
Късно е вече за проучване, картите са раздадени. Реферандуми не се правят защото сме били прости.
1
2
Ко? Не! (преди 2 месеца)
Рейтинг: 16855 | Одобрение: -1500
Бачо Кольо колко са? Дай цифра щом я знаеш.
3
2
Вин (преди 2 месеца)
Рейтинг: 5788 | Одобрение: -667
Какво предлагат "интеграционните общности" около Русия и Китай, кои държави включват, какви са им икономическите успехи и перспективи, как България би могла да се впише?! Егати, тъпите манипулации 🤣
3
5
бачо Кольо (преди 2 месеца)
Рейтинг: 18131 | Одобрение: 4991
Не са само 17%-повече са и доста повече!
Колкото повече,толкова повече!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама