Граждани и организации с отворено писмо: Без павилиони в Морската градина във Варна

27.02.2023 / 12:40 4

Снимка Булфото, архив

Граждани и организации излязоха с отворено писмо до институциите относно наскоро поставените павилиони в Морската градина във Варна.

Писмото, адресирано до Община Варна, Областна управа – Варна и Министерство на културата, е подписано от редица граждански активисти, сред които и хора от средите на изкуството, аехитекти, учители и политици, пише Moreto.net.

В писмото си те посочват, че от поставените павилиони няма нужда, освен това са нецелесъобразни и имат неестетичен вид. Според тях Община Варна продължава да допълва градската среда хаотично и без визия.

Преместваемите обекти в града са навсякъде, имат най-разнообразен стил, и често са в конфликт с околната архитектура и с пешеходния трафик, се посочва още в писмото.

Ние искаме тази практика да спре. Морската градина, и обектите в Морската градина на свой ред, трябва да имат единен дизайн и визия, в съответствие със съвременни градоустройствени и естетически концепции.

Според писмото в Морската градина има множество чешми и ако тези чешми се поддържат, отпада необходимостта от достъп до търговски обекти.

Подписалите писмото се надяват, че убедят Община Варна де разпореди демонтиране на вече поставените и да не разрешава поставяне на нови павилиони, докато не проведе широка обществена дискусия с експерти и граждани относно необходимостта от такива обекти в парка.

Публикуваме писмото без редакторска намеса:

До:
Община Варна,
Областна Управа – Варна,
Министерство на Културата,
Медии – 26.02.2023

Община Варна обяви планове за разположението на 10 нови павилиона в и около Морската градина на Варна. Долуподписаните граждани и организации се обявяваме срещу тези планове със следните аргументи:

1.) Липса на необходимост:

В Морската градина на Варна има достатъчно търговски обекти, които могат да задоволят търсенето на храни и напитки от посетителите на парка. Без претенции за изчерпателност, посочваме заведенията и павилионите по цялата крайбрежна алея, по улиците и булевардите, от които се осъществява пешеходния достъп до Морската Градина, както и зоните на Детския кът, Летен театър, Зоопарка и повечето площи на север от Зоопарка.

2.) Нецелесъобразност:

Това, което няма достатъчно в Морската Градина, именно поради изобилието от търговски обекти, е спокойствие за разхождащите се. Поставянето на допълнителни павилиони ще постигне цели в разрез с основната функция на градината, а именно - релакс от стреса на градската среда.


3.) Алтернативи:

Напомняме на Общината, че дължи на Варненци поддръжка на множеството чешми в Морската Градина, които осигуряват нужната вода през горещия летен сезон. Ако тези чешми се поддържат, отпада необходимостта от достъп до търговски обекти. В допълнение, ползването на обществените чешми намалява потреблението на пластмасови бутилки, което на свой ред е добре за околната среда.

4.) Порочен процес на вземане на решението:

Община Варна посочва, че плановете за тези обекти не са от вчера и са съгласувани по съответния административен ред. Държим да отбележим, че представители на активното гражданско общество във Варна не са присъствали на такива обсъждания, за да изкажат мнение. Този затворен модел на управление, при който гражданското участие е чисто фиктивно, беше категорично отхвърлен от варненци, с протестите от 2013 година и много други пъти след това. Той доказано води до грешни решения, в ущърб на градската среда.

5.) Неестетичен вид:

Павилионите в бял цвят нямат никаква естетическа стойност и не се вписват в парка. Със същия успех могат да се ползват на рибна борса или за продажба на шир-потреби. Отделно предразполагат към вандалски прояви – пръскане със спрей. Допълнителният кич в случая са хладилници, витрини, сергии и реклами които се добавят към павилионите без това изобщо да е ограничено в условията на Общината.

6.) Цялостното отношение на Община Варна към градската среда:

Община Варна продължава да допълва градската среда хаотично и без визия. Преместваемите обекти в града са навсякъде, имат най-разнообразен стил, и често са в конфликт с околната архитектура и с пешеходния трафик. Това, както и тротоарното право за заведенията, е стар и значим проблем. Ние искаме тази практика да спре. Морската градина, и обектите в Морската градина на свой ред, трябва да имат единен дизайн и визия, в съответствие със съвременни градоустройствени и естетически концепции.

7.) Общината решава несъществуващи проблеми за сметка на съществуващи:

Никой не се е оплакал от липса на търговски обекти в Морската градина. Ако Общината иска да направи нещо конкретно за посетителите през идния сезон, може да се погрижи за кошчетата за боклук, които са малко и винаги препълнени, както и да премахне големите контейнери за боклук от алеите - източник на миризми, течове и нелицеприятни гледки. Спираме дотук, въпреки че можем да продължим.

В заключение:

Надяваме се, че широката подкрепа на всички подписани организации, политически партии, общественици, граждани, ще убеди Община Варна да разпореди демонтиране на вече поставените и да не разрешава поставяне на нови павилиони, докато не проведе широка обществена дискусия с експерти и граждани относно необходимостта от такива обекти в парка.

Подписали:

Гълъбина Захариева, граждански активист

Йордан Филчев, граждански активист

Радомир Григоров, граждански активист

Александър Лиманов, граждански активист

Беркай Чокджан, студент

Евгени Станимиров, граждански активист

Николай Маринов, граждански активист

Вяра Кайкова, граждански активист

Павел Попов, бивш заместник-областен управител на Варна

Славена Панайотова, граждански активист

Милена Пехливанова, граждански активист

Антония Петрова, граждански активист

Даниел Димитров, икономист

Валентин Тусузов-Атин, художник

Николай Андреев Димитров, граждански активист

Огнян Рачев, граждански активист

Асен Цветков, граждански активист

Кръстина Манолова, учител

Биляна Тенева, граждански активист

Николай Капитанов, политически активист

Митко Иванов, гражданска инициатива „Стоп-Вандал“

Михаил Луков, активист на „Да България“

Юлиян Начев, Камара на Архитектите в България

Петър Стоянов, граждански активист

Антон Тончев, граждански активист

Борис Касиков, журналист

Ана Йорданова, фотограф

Милен Славов, гражданско сдружение „Варна Диша“

Максим Недков, архитект


 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
3
Радостин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 126470 | Одобрение: 4395
Да внесем подписка за махане  веднага на нищожеството Портних, съсипал хубава Варна.
Всеки да си получи заслуженото !
3
1
Пешо от Виница (преди 1 годинa)
Рейтинг: 94845 | Одобрение: 30610
Портнихски номера-ще ликвидираме чешмичките за вода,защото от тях няма келепир, и ще турнем като кръпки павилиони на нашите хора-там поне има келепирец! Гьонсурат е Портних  и цяла Варна знае това!
3
2
петково (преди 1 годинa)
Рейтинг: 9510 | Одобрение: -2660
Половината кошчета за боклук в Морската са изкорубени, смачкани и изтръгнати от местата им от вандали. За съжаление това положение е от месеци, ако не и години и общината не прави нищо за ремонт и възстановяване.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама