Ханке: Бизнес моделът на Балканите е пагубно покварен - моделът на протегнатата за подаяния ръка

06.06.2021 / 20:12 2

Кадър БТВ

Не е тайна, че българската нация е слаба в бизнеса и търговията, понеже няма необходимата бизнес култура и етика, която е отгледана през вековете и вградена във възпитанието и манталитета на народите в т.нар. Западен капиталистически свят.

Очакването, че все някой отвън трябва да ни помага или пък, че е виновен за провалите ни, стопира предприемаческия дух у нас, а в комбинация с изсипването на наготово на милиарди от еврофондовете се получава необятна среда за корупция и кражби.

Затова и икономически регионът ни не може да осъществи голям икономически напредък.

Любопитен коментар за начина на правене на бизнес на Балканите направи и бащата на валутния борд, който спаси България от икономическа катастрофа след Жан Виденов, Стив Ханке. 

 

Правителството на САЩ няма практика да предоставя подробности и доказателства по отношение на санкционирани по закона "Магнитски", заяви в предаването "120 минути" по Би Ти Ви  американският икономист Стив Ханке.

"Министерството на финансите на САЩ е уверено във фактите, с които разполага, и са готови да се защитават и в съда при необходимост. Правили са го и преди, и имало е повече от 100 души, санкционирани досега по този закон и министерството никога не е губело дело.

Следователно, българите, ако обжалват и заведат дело, вероятността да загубят е 100%", категоричен е Стив Ханке.

Единствената разлика между корупцията по времето на комунизма и в сегашно време, е, че сега има много повече за крадене, отколкото тогава. Това не е нищо ново за България, отбеляза икономистът.

"Представете си ловец на едър дивеч, той иска да улови дивеча, иска голям трофей. Байдън иска голям трофей и затова санкциите се случват сега. Байдън е едва от няколко месеца на поста и се опитва да е много агресивен в налагането на санкции по закона "Магнитски", въведен през 2016 г.", обясни още Стив Ханке.

"Законът съществува, а в България корупцията е толкова голяма, че тя е просто лесна мишена, затова е така. Затова, това е и най-голямото действие по закона "Магнитски"", смята икономистът.

"Имаме обвинение към трима българи, както и към 64 фирми, свързани с тях. Резултатът не е безпрецедентен, дори и в ЕС. През 2019 г. беше санкциониран най-богатият човек в Латвия - Лембергс. Тогава и в Словашката република имаше санкциониран. И двете страни са членки на НАТО и ЕС, както и България. Не е безпрецедентно, не е за първи път", отбеляза проф. Ханке.

На всяко лице или предприятие, санкционирано по закона "Магнитски", е забранен достъп до щатския долар - не могат да го използват.

Това означава, че дори да нямат банкова сметка в САЩ, нямат достъп до щатския долар, така че ги ограничава в това", обясни Стив Ханке за последиците от наложените санкции.

"Нито едно голямо предприятие в България няма да работи с тези санкционирани фирми. Ако го направят, има опасност и те самите да бъдат санкционирани", добави той.

"Бизнес моделът на Балканите е пагубно покварен - моделът е този на протегнатата за подаяния ръка, искат само международна подкрепа от Западна Европа, а в случая на Сърбия - и от Китай. Това не е формула за успех, а за стимулиране и подхранване на корупция", изтъкна известният икономист.

Той даде пример със Сингапур, който през 60-те години е бил също толкова бедна страна, колкото България, но категорично управлението отказва да взима подаяния от западния свят, а в резултат днес е една от най-мощните икономически държави.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
1
Наблюдател (преди 2 години)
Рейтинг: 23900 | Одобрение: 1285
 -"...Единствената разлика между корупцията по времето на комунизма и в сегашно време е, че сега има много повече за крадене, отколкото тогава...." Стив Ханке    -----:errm::wassat: Прав е неолибералната "гадюха" Стив Ханке.8-) Големият грях на правителствата след приемането ни в ЕС е, че с получените пари от там не развиха икономиката и инфраструктурата на страната.  Аз бих казал предимно средният бизнес и да "отприщят" предприемаческите заложби  на българина.:unsure: Накуп пари, лесно се харчат, особено когато няма контрол от този който ги дава.;) При нас в тези времена се "отприщиха" не положителните черти на българина, а най-вече крадливостта на управляващата класа (без значение коя), чрез корпоративни, корупционни практики, от най-високо до най-ниското ниво на администрацията : -"Лява ръка, десен джоб." Гняв   С пари и власт, трудно се запазват добродетели….:unsure:
1
0
Мракобес (преди 2 години)
Рейтинг: 48588 | Одобрение: -947
Не, по-зле е драги! Моделът на протегнатата за крадене ръка! Уж е за подаяние и за народа, а после мизерниците крадат до последно!!!
МУТРИ ВЪН! Девиз на ГЕРБ: Крадене! Крадене! Крадене! Това са троловете в политиката!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама