Роскосмос: "Луна 25" се разби в Луната

20.08.2023 / 12:12 4

Кадър Роскосмос

Комуникацията с автоматичната междупланетна станция "Луна-25" е прекъсната, съобщиха от държавната корпорация "Роскосмос". По предварителна информация станцията е излязла от орбита, сблъскала се е с повърхността на Луната и е „престанала да съществува“, предаде Комерсант.

Както уточняват в Роскосмос, на 19 август в съответствие с програмата на полета на Луна-25 е подаден импулс за формиране на нейната елипсовидна орбита. В 14:57 московско време обаче комуникацията с Луна-25 е прекъсната. Търсенията на устройството на 19 и 20 август, както и опитите за установяване на контакт с него се оказаха безрезултатни.

„Според резултатите от предварителния анализ, поради отклонение на действителните параметри на импулса от изчислените, апаратът премина на извънпроектна орбита и престана да съществува в резултат на сблъсък с повърхността на Луна“, казаха от Роскосмос .

 За изясняване на причините за инцидента е сформирана специална междуведомствена комисия.

Луна-25 стартира от космодрума Восточний на 11 август.

Това е първото изстрелване на руска лунна станция за първи път от почти 50 години. Станцията трябваше да кацне в южната полярна област на Луната на 21 август.

На 19 август Роскосмос съобщи, че Луна-25 е започнала да се движи в орбита преди кацане. По време на операцията на борда обаче възникна необичайна ситуация . В тази връзка станцията не успя да изпълни маневрата.

„Луна-25“ е създадена в Научно-производственото обединение „Лавочкин“ (част от държавната корпорация „Роскосмос“). Това е първата лунна мисия на Русия. Предишният, Луна-24, беше изстрелян през 1976 г. в СССР.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
3
койчо (преди 8 месеца)
Рейтинг: 264 | Одобрение: -41
нормално 
1
1
Пиша на кирилица (преди 8 месеца)
Рейтинг: 7821 | Одобрение: -89
Кацанията близо до полюсите са по-трудни от кацанията около Екватора.
Светлината колкото и да бърза когато пристигне заварва тъмнината.
4
4
kris (преди 8 месеца)
Рейтинг: 342230 | Одобрение: 55160
Не смятам за уместно политиката да се качва в космоса, или небето....Падат всякакви самолети и космически системи и това е част от опита на човечеството да върви напред....Не можем да сравняваме и проекта Аполо излязъл по-скъп от войната във Виетнам с мижавите ресурси за Луна-25.....Още преди полета ръководителят на проекта Егоров изразил загриженост от теглото на лунния модул, макар и намален от 1200 на 800 кг, че шансът за успех е около 70%.....Прочетах името на бюрото Лавочкин и си спомних неговия изтребител от Втората световна, мисля беше ЛАГГ-3, който едни летци са го наричали Роялът, заради лакирането и боядисването му, а други - Лакирания ковчег, заради честите аварии във въздуха....Предлагам да изчакаме за повече информация......!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
2
7
Dooobre!!! (преди 8 месеца)
Рейтинг: 16955 | Одобрение: 6445
Още една точка за съмняващите се в истинността на американското "кацане на Луната" през далечната 1969 г. Щом при сегашното развитие на технологиите има сериозни проблеми с изпълнението на една толкова сложна задача, то как ли може да е реализирано едно кацане, че и обратно излитане от Луната от онзи абсолютно смехотворен "луноход" преди 54 години?!? Американски сценарий за сай-фай фикшън!!!
Да живей България!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама