Спас Спасов за 7/8: Всеки ден между 6-8 хиляди кубически метра фекални води се изливат във Варненското езеро
Редактор: Недко Петров
e-mail: nedko_petrov_petel.bg@abv.bg
В Студио Хъ по 7/8 журналистът от „Дневник” и „Капитал” Спас Спасов направи интересен коментар за един наболял проблем във Варна. Той е свързан с изливането на фекални води във Варненското езеро, всеки ден по 6 -8 хиляди кубически метра. Причина за теча е повредена тръба, за която са похарчени 5 млн. евро. Оказа се, че за да се спре отравянето на едно от най-големите езера в България, са необходими още 1,3 млн.
Спас Спасов направи следния коментар по темата:
„Това, което се случва от август миналата година, е продукт на една колективна безотговорност. Поръчител и изпълнител на проекта за тръбата е Министерството на околната среда и водите. Проектът е завършен през 2011 година, тръбата е предадена за собственост на Община Варна, а с нея оперира и се занимава местното ВиК дружество. Така че между три институции е отговорността за това, което се случва в момента. Вместо да бъде изпълнено заданието на проекта, тръбата да е прокарана под дъното, тръбата е прокорана по дъното – разликата е едно „д”.
Какво е паричното изражение на загубите, не мога да кажа?
Един кораб преминава през Варненското езеро и според една информация прекъсва 40-45 метра от тръбата. Според друга информация други 60 метра от тази тръба ги няма. Вследствие на това цялата фекална вода от кв. „Аспарухово” и кв „Галата” се излива във Варненското езеро. По канал море-езеро отива във Варненския залив. Там има плажове, където развиваме туризъм, каним български туристи, правим международен туризъм. Затова не се обелва нито дума. Ситуацията е много особена и по-добре да не се къпем през лятото.
Според Министерството на Околната среда и водите и Районната инспекция надвишаването на вредните вещества е около 5 пъти на някои вещества. Не 5 пункта, а 5 пъти.
Община Варна научава, че тръбата е прекъсната на 20 август миналата година. На администрацията на Портних й трябва един месец докъм 20 септември, за да сформира комисия, която да се занимава с проблема. От там нататък на тази комикия й отнема 3 месеца, за да намери изпълнителя на проекта – гръцка фирма, за да може тя да се заеме с поправката в гаранция. Оказва се обаче, че тази фирма вече не функционира и след декември минават още 4 месеца.
Срок за разрешаване на проблема няма. През цялото това време няма и никаква информация. От замърсеното езеро се събират миди, които се продават по пазарите на града. Лови се риба, която се продава по пазарите на града. Това са неща, за които една местна администрация трябва да информира гражданите. За опасностите, в които живеят.”
-
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!